Facebook Konum Bilgilerinizi mi Paylaşıyor?

Facebook hangi durumlarda sizin konum bilgilerinize erişiyor? Facebook‘un bu konuda paylaştığı ilginç mektupta neler var? Haberimizde...

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un kullanıcılarının verilerini çaldığına dair iddialar gündemden düşmüyor. İddialara göre Facebook 267 milyon kullanıcısının konum bilgisi ve IP adresine erişim sağladı. Peki Facebook bu bilgileri gerçekten paylaşıyor mu? Hangi durumlarda sizin konum bilgilerinize erişiyor? Facebook‘un bu konuda paylaştığı ilginç mektupta neler var? Haberimizde…

İnternetin hayatımızın merkezinde olduğu bir çağdayız. Yaşadığımız en büyük sorunlardan bir tanesi ise gizlilik. Günümüzde pek çok sosyal medya platformu, kullanıcıları erişim izni vermemiş olsa dahi verilerini ele geçirebiliyorlar. Bunun sebebi olarak ise kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına verilerini inceledikleri gösteriliyor. Pek çok kullanıcı gizli bir bilgisi olmadığı gerekçesiyle, bu durumu önemsemiyor. Fakat internette bir saniye bile geçirmiş olsanız dijital dünyaya ayak izinizi bırakmış oluyorsunuz. Bu da sosyal medya platformlarının sizin hakkınızda çok daha kolay veri toplamasına yardımcı oluyor.

Facebook neden konum bilgisi topluyor?

Sosyal medya platformlarına üyelik oluştururken kişisel bilgilerimizi paylaşıyoruz. Fakat bu bilgiler yeterli olmuyor. Pek çok platform kullanıcılarının kamera ve konum bilgisi gibi bilgilerine de erişmek istiyor. Erişim izni vermezseniz uygulamadaki pek çok özellikten faydalanamıyorsunuz.

Facebook da uygulamadaki bazı özellikleri kullanabilmeniz için kamera ve konum bilgisi izni isteyen uygulamalardan bir tanesi. Facebook konum bilgilerini kapatan kullanıcıların dahi izlendiğine yönelik bazı iddialar vardı. Facebook’un Gizlilik Birim Başkanı’nın senatoya yazmış olduğu mektupta bu konuya açıklık getirilmişti.

Gizlilik Birim Başkanı mektupta kullanıcıların Facebook konum izinleri kapalı olsa bile kullanıcılarını nasıl takip ettiklerini açıklamıştı. Facebook’un mektupta bahsettiğine göre yakın arkadaşlar özelliğinin doğru çalışması, haber kaynaklarından kullanıcılara reklam sunmak, teklifleri özelleştirmek, hava tahminlerini doğru yapmak için kullanıcıların konumlarını izlediği açıkça belirtilmişti.

Ne yapmanız durumunda Facebook konum bilginize erişiyor?

Facebook şirketi kullanıcılarının konum bilgilerine ulaşmanın başka yolları olduğunu da bu mektupta belirtiyor. Açıklamaya göre, kullanıcılar Facebook’ta bir etkinlik ya da bir paylaşım yaparlarsa IP adreslerinden konum bilgilerine ulaşılabiliyor. Ayrıca Facebook’un konum bilgilerinizi işleyen ve yöneten özel bir mühendis ekibi de bulunuyor.

Facebook, kullanıcılarına dair her veriyi toplamak istiyor. Kullanıcılarından elde ettiği verilerin hepsini bambaşka alanlar ve amaçlar için kullandığı iddia ediliyor. Bu iddialara göre kullanıcı verilerinin büyük çoğunluğu şirketlere satılırken kimi verilerde reklam hedeflemeleri için kullanılıyor. Şirketler kullanıcılar hakkında elde ettikleri bilgiler doğrultusunda kullanıcıya uygun reklam veriyorlar.

Peki siz verilerinizi koruyabilmek için ne tür önlemler aldınız? Facebook konum bilgilerinizi paylaşıyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi  paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Nasıl Kapatabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Facebook ile İletişime Geçmenin 2 Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Facebook’un Arkadaşlık Uygulaması: Facebook Dating!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki “share” bölümünü kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı