Yer Çekimine Meydan Okuyarak Yürümeye Hazırlanın! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yer Çekimine Meydan Okuyarak Yürümeye Hazırlanın!


Muhakkak hepimiz çocukken uçmak ya da yer çekimine meydan okumak istemişizdir. Uçan halı hayal edip, yükseklere çıkmayı veya keşke sihirli gücümüz olsa diye düşünmüşüzdür. Şimdi çocukluğumuza geri dönüp, yer çekimine meydan okumaya ne dersiniz? Bu çocukluk hayalimiz de artık teknoloji sayesinde gerçek oluyor. Çünkü sırt çantasına benzer olarak tasarlanan bir araç ile artık yürürken yerden az da olsa havalanmamız mümkün olabilecek. İşte detaylar…

Yerden havalanabilmeyi mümkün kılan bu sırt çantasının adı Lunavity… Tokyo Üniversitesindeki öğrenciler tarafından geliştirilmiş. Lunavityadı verilen bu sırt çantası aslında tam olarak yerden sizi havalandırıp metrelerce uzağa uçurmuyor. Yaşattığı deneyim biraz daha farklı. Çünkü bu sırt çantası sizin daha yükseğe ve ileriye doğru zıplamanızı sağlıyor.

Lunavity, kullanan kişisi sırtından sıkıca kavrıyor. Bu çanta benzeri yapıda yer alan mekanizma aslında tam başınızın üzerinde yer alan bir drone’a bağlı ve bu drone aracılığı ile de sizin yerden yükselmenizi sağlıyor. Lunavitybacak kaslarınızla entegre çalışıyor; siz zıpladığınızda aktif oluyor ve az önce bahsettiğimiz bu drone pervaneleri çalışmaya başlıyor. Böylece sizi yükseğe ve ileri doğru taşıyor. Bu deneyim ise birkaç saniye sürüyor. Sonrasında siz yeniden zıplayarak sistemi yeniden çalıştırıyorsunuz. Yani kullanan kişiye düşük yer çekimi hissi yaratıyor. Sanki ayda yürü gibi attığınız adım ile hafif yükselerek ve ileriye doğru zıplıyorsunuz aslında.

Sistem siz dengesiz olduğunuzda ve düştüğünüzde güvenle kontrol edilebiliyor. Lunavityaslında uçmakiçin değil; insanın atlama kabiliyetini arttırmak için tasarlanmış bir sistem. Sizin normal zıplama hareketiniz esnasında sizi yükseltiyor ve daha yükseğe zıplamasını sağlıyor..

Lunavityile normalden 2-3 kat daha yükseğe zıplayabiliyorsunuz. Sahip olduğu bir dizi güçlü motor sayesinde yukarı itme özelliğinden yararlanarak kendinizi ayda yürüyor gibi hissedebiliyorsunuz.

Peki bu teknolojiyi kimler kullanacak, kimlerin çok işine yarayacak? Şu an kullanımda mı? Nasıl çalışıyor, yerden ne kadar havalanıyor ve neler görünüyor? Video ve detayla haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı