Yeni İnsansız Taarruzcu Akıncı Tiha! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yeni İnsansız Taarruzcu Akıncı Tiha!


Geçtiğimiz günlerde Türk savunma sanayisinin yüksek teknoloji ile ürettiği ve silahlı kuvvetlerin vurucu gücüne çarpan etkisi oluşturacak projelerden biri olan Akıncı Tiha (Taarruzi İnsansız Hava Aracı yani Taarruzi İHA) projesinin ilk prototipi gökyüzüyle buluştu. Peki yeni insansız taarruzcu Akıncı Tiha nedir? Neler yapabiliyor? İşte detaylar…

Akıncı Tiha neler yapacak?

Akıncı Tiha, Türk mühendisinin, Türk teknisyeninin ve Türk işçisinin senkronize çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış bir ürün. Dünyada sadece birkaç ülkenin üretebildiği Akıncı Tiha, taşıma kapasitesi, servis tavanı ve dayanıklılığı ile rakipleriyle her alanda yarışacak seviyede.

Akıncı Tiha, 20 metrelik kanat açıklığına ve 1350 kilogram taşıma kapasitesine sahip bulunuyor. Ayrıca farklı türlerde yerli milli mühimmatlarla uyum içinde çalışma kabiliyeti ve ayrıntılı görüntüleme sistemleriyle yeni nesil insansız hava araçları arasında güçlü bir konuma sahip. İki adet 550 beygir ‘Turboprop’ motor ile boyutlarına göre de üstün bir manevra kabiliyeti de bulunuyor.

Akıncı, gövde altında Aselsan’ın avniyonik gözetleme sistemleri ile donatılmış. Ayrıca, Aselsan Cats sistemi sayesinde yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı, hedef yönü ve hedef hızı takibi yeteneği, çoklu hedef takibi, hassas konum belirleme ve düşük sıcaklarda çalışma gibi çağının gereksinimleri ile de donatılmış durumda diyebiliriz.

Akıncı Tiha’nın geçmişinden ve temellerinden biraz bahsedecek olursak, yine Baykar firmasının ürünü olan ve geçtiğimiz günlerde 120 bin saat uçuşunu tamamlamış Bayraktar TB2 S / İHA yani İnsansız Hava Aracı’ndan bahsetmeliyiz. Bayraktar TB2, işlevsel hafif gövdesi ve dayanıklı aksam düzeni ile kendini çetin coğrafyalarda kanıtlamış bir insansız hava aracı olarak dünyadaki emsallerinin önüne geçmiş durumda.

Peki Akıncı Tiha hangi vurucu güçlere ve mühimmatlara sahip? Operasyonlarda ne gibi avantajlar sağlıyor olacak? Bizi hangi sorundan kurtaracak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı