Yaralarınızı Tek Dokunuşla İyileştiren Sihirli Nanoçip! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yaralarınızı Tek Dokunuşla İyileştiren Sihirli Nanoçip!


Teknoloji yaşamlarımıza girdiğinden beri bizlere birçok alternatif sunmuş. Sağlık sektörlerinde de tedavi yöntemlerini geliştirmeye başlamış. Araştırmacılar cildinizin üzerinde hareket ederek hastaların vücudunda yeni hücreler geliştirebilecekleri bir cihaz keşfettiler. Devrimsel bir buluş olarak görülen bu cihaz ne olabilir?

Ohio State Üniversitesi tarafından geliştirilen bu teknoloji, doku nanotransfeksiyonu (TNT) olarak biliniyor. Teknik nanoteknoloji temelli olan bir çipi kullanmayı ve bunu bir hastanın cildi üzerine yerleştirmeyi amaçlıyorlar. Bu teknoloji sayesinde artık yaşlanan dokuların, organların, kan damarları ve sinir hücrelerin fonksiyonları onarılabilecek.

Bunu gerçekten hayal etmek oldukça zor olsa da belirtilen bir zamanın yüzde 98’inde bu durum işliyor. Bu teknoloji sayesinde deri hücreleri vücuttaki herhangi bir hücreye çevrilebilir. TNT teknolojisinin iki ana bileşeni var: Birincisi, canlı vücuduna yetişkin hücreleri taşıyacak nanoteknoloji içeren bir çip. İkincisi ise hücre dönüşümü için özel olarak tasarlanmış biyolojik kargo. İsimleri bizler için anlam ifade etmiyor. Ama sağlık ve bilim ilişkisi açısından önemi büyük. Bu kargo çip kullanılarak ulaştırıldığında, yetişkin hücreyi bir diğer türe çevirebilme özelliğini beraberinde getiriyor.

Bu çip, yaraları ne kadar sürede iyileştiriyor? Yoksa yaşlılığın çözümü olabilir mi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı