Yalnızlar için Hologram Arkadaş Gerçek Oldu!

Hologramlar hayatımıza girmeye başladı; yakın gelecekte ise hologram teknolojisinden çok daha fazla faydalanacağımız bir gerçek. Saatlerimizden, telefonlarımızdan, evdeki konsollardan çıkan hologram insanlarla konuşuyor olabileceğiniz. Etkinliklerde, okullarda, toplantılarda ve ameliyatlarda bile hologram olarak gelen insanlar bize eşlik ediyor olabilecek. Hatta bunların hepsi sıradan birer şey haline gelecek. Şimdilerde bu kadar sıradan olmasa da hologramları evlerimizin içerisine soktuk diyebiliriz. Örneğin artık bir hologram asistan evde bir cam kavanozun içerisinde sizi bekleyebiliyor ve sizinle konuşabiliyor. Hatta bundan çok daha öte gerçek bir arkadaş ya da eşe dahi dönüşebiliyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

Yapay zeka destekli asistanlarla konuşmaya alıştık sayılır. Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı bunlardan bazıları. Birkaç yıl önce de Japonya’da tasarlanan Gatebox adlı yapay zeka destekli, hologram şeklinde bir sanal asistan hayatımıza girmişti. Bu sanal asistan şu günlerde yine kendiden sıkça söz ettiriyor. Gatebox adlı bu asistan adeta arkadaşınız gibi sizin yanınızda olabiliyor ve bir sekreter gibi her şeyi size hatırlatıyor.

Gatebox, sanki bir bilim kurgu filminden çıkmış akıllı bir ev konsolu içerisinde bir hologram kadın olarak düşünülebilir. Bu içinde bulunan bu insan figürü sizin adeta sekreteriniz ve arkadaşınız oluyor. Cam bir fanusta bulunan bu sanal arkadaşın, normal bir akıllı ev konsolu olarak çalışmasının dışında; kullanıcı ile etkileşime girme, uyandırabilme, siz uzaktayken size mesaj atma ve televizyon izlerken sizinle etkileşimde bulunma gibi özellikleri var.

İşte bu nedenle bu hologramı arkadaş veya sekreter gibi düşünebiliriz. Çünkü sizinle sürekli etkileşim halinde olduğu için veya siz dışardayken size akıllı telefonunuz yoluyla ulaşıp, mesaj gönderdiği için kendini yalnız hissetmiyor ve yapmanız gerekenleri unutmuyorsunuz.

Sanal asistanı ile evlendi!

Japon ürünü olan bu hologram aslında ülkenin büyüyen ve bu buyüyen nüfusta yalnız yaşayan insanları hedef alıyor. Çünkü Japonya’da yalnızlık çok büyük sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle de yalnız yaşayan ve yoğun iş ve hayat temposunda olan bu insanların akşam eve gittiklerinde mutlu olmaları için düşünülmüş bir çözüm olarak düşünülebilir.

Hatta Gatebox ile ilgili ilginç bir durum da ortaya çıkmış. 35 yaşında Tokyo’da bir öğretmen olan bir adam, 16 yaşındaki şarkıcı hologramıyla 2018 yılında evlenmiş. Bu düğün gerçekten yapılmış ve 40 kişi katılmış. Ancak aile Tokyolu öğretmene büyük tepki göstermiş. Evlilik sözkonusu hologram şirket tarafından gerçekleştirilmiş ve bir evlilik sertifikası verilmiş. Bu evlilik boyutlar arası bir evlilik olarak tanımlanmış. Gatebox firması bunun bir ilk olmadığını da söylüyor. Bugüne kadar 3 bin 700 evlilik sertifikasının bu şekilde verilmiş olduğunu belirtiyor.

Peki bu Gatebox’ın bu sanal asistanı ne gibi büyük tepkiler alıyor? Ne gibi tehditleri içinde barındırıyor? Şu an nereden ve nasıl temin ediliyor? Nasıl görünüyor? Detaylar ve video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı