Uber Copter Yakında Gökyüzünde Olacak!

İstediğimiz yerde ve zamanda mobil uygulaması üzerinden irtibata geçtiğimiz ulaşım sorunumuzu çözen Uber hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Uber tüm dünyada ilgi gördü, denendi ve sevildi. Bu da yetmedi Uber Copter denilen havada hizmet görülecek versiyonu yapıldı. Karada taksicilerle kapışan Uber’i havada kim bilir neler bekliyor? Daha fazlası haberimizde…

Yerde Gökte Uber Devrimi Başlıyor

ABD şirketi Uber kullananların yakından bildiği üzere mobil uygulaması üzerinden çalışıyor. Kullanıcısına yen bir ulaşım aracı alternatifi sunuyor. Hem kişisel hem de toplu olarak alternatif bir ulaşım aracı kullanmanızı sağlıyor. Uber’den ulaşım aracı sağlamanızın yanısıra; kendi aracınızı ekleyerek Uber sürücüsü de olabiliyorsunuz. Tüm mobil cihazlara indirilebilen uygulama üzerinden gitmek istediğiniz yeri ve aracı seçiyorsunuz. Bu araçlar taksi olabileceği gibi tekne de olabilir. Uygulamada bu araçları kullanan şoförleri de seçebiliyorsunuz. Diğer bir kolaylığı da kredi kartı ile ödeme sisteminin bulunması. Tüm bu avantajlı pozisyonlar ise Uber’in tüm dünya tarafından kullanılıp yaygınlaşmasına neden oldu.

Uber’deki araç listesine yakın zamanda Uber Copter de ekleniyor olacak. Uber, yakaladığı başarıya Uber Copter’i de ekleyerek global dünyada daha fazla söz hakkı olmayı hedefliyor. Bu özelliğiyle havacılık sektöründe mihenk taşı olacağa benziyor.

Uber’den Uber Copter’e

Uber Air, sıkışık kara trafiğine bir çözüm olmayı hedefliyor ve dünyayı havadan ulaşım araçlarının kullanılacağı bir ulaşım sistemine dönüştürmeyi amaçlıyor. Uber, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, diğer ulaşım seçeneklerini desteklemek için güvenli, sessiz ve çevre bilincine sahip bir havadan paylaşım ağı oluşturmaya çalışıyor. Planlananlara göre 2020 yılında Melbourne’de gösteri uçuşu yapılacak ve de 2023 yılında da Uber Air artık havadan ulaşımı sağlayacak ticari operasyonlara başlayacak.

Uber Air bu sistemi mümkün kılabilmek için araçların iniş yapacağı bir Skyport ağı da planlanıyor. Skyport’lar üzerinden benzeri görülmemiş sayıda kalkış ve inişi gerçekleştirilebilmesi hedefleniyor. Saatte 1.000 inişe kadar taşıma kapasitesine sahip çözümler geliştiriyor. Otoparkların, mevcut helikopter pistlerinin,  kullanılmayan arazilerin, karayolu kavşaklarının, yüksek binaların bu kapsamlı ve dağıtılmış Skyport ağının temelini oluşturacak şekilde kullanılmasını hedefleniyor.

Kullanılacak uçaklar için ise dünyanın en yenilikçi uçak üreticileri ile çalışılıyor ve elektrikli uçak konseptleri geliştiriliyor. Hatta bu uçakların insansız uçaklar olması planlanıyor. Birkaç farklı uçak alternatifi bulunacak.

Uber Air, kullanıcılarının tıpkı bugün araç bulmak için yaptıkları gibi yine tek tuşa basarak uçuş talep etmelerini mümkün kılacak. İlk uçuşlar ise ABD’deki Uber Air lansman şehirleri olarak belirlendi. Bunlar Dallas ve Los Angeles olacak.

Peki Uber Copter ‘i kullanmak için ne kadar ödememiz gerekecek? Uber Copter ile 2 saatlik yol ne kadar sürede gidilebilecek? Ne zaman kullanmaya başlayacağız? Detaylar ve video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı