Tuşların Yerini Giyilebilir Klavye Alıyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Tuşların Yerini Giyilebilir Klavye Alıyor!


Klavyeler; bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve telefonlarımızın vazgeçilmez birer parçası. Mekanik, plastik, dokunmatik ve sanal gibi birçok türü var. Teknolojiile birlikte bu klavyetürleri de değişiyor ve gelişmeye devam ediyor. Hatta klavyelerin giyilebilir bir teknolojiolması için geçtiğimiz seneler içinde birçok proje yapıldı. Genel olarak bunların birçoğu proje aşamasında kaldı ancak bir tanesi sonunda gerçek oldu. Artık klavye tuşlarına basmayacağız ve klavyelerimizi elimize giymeye başlayacağız. İşte bu giyilebilir klavye ile ilgili detaylar…

Giyilebilir klavye nedir?

Neredeyse bütün günümüzü ya telefonlarımızda mesaj yazmak veya sosyal medyada birşeyler paylaşmak için sanal klavyenin tuşlarına basarak ya da bilgisayarımız başındaki klavyede parmaklarımızı yorarak geçiriyoruz. Hatta günümüz dünyasında ağzımızdan çok parmaklarımız konuşuyor bile diyebiliriz. Şimdi parmaklarımızın işini teknolojibiraz daha kolaylaştırmaya hazırlanıyor ve giyilebilir klavyeler hayatımıza giriyor.

İlk prototipine “Tap Strap” adı verilen proje ilk günyüzüne çıktığında birçok insan heyecanlanmıştı. Fakat prototip olarak sunulan modelin özellikle rahatlık ve kullanım kolaylığı açısından henüz gelişmesi gerektiği düşünülmüştü. Söz konusu giyilebilir klavye bu iki konuda geliştirdi ve artık piyasaya sürüldü. Bu giyileiblir klavyeye ise “Tap” adı verildi.

Giyilebilir klavye Tap nasıl kullanılır?

Giyilebilir klavye ve mouseolan Tap’in her bir parmağınız için ayrı bir sensörü bulunuyor. Parmaklarınızla düz bir zemine değdiğinizde bu sensörler hangi parmağın hareket ettiğini algılıyor ve Tap parmağınızdan aldığı komutla birlikte bu hareketleri metne dönüştürüyor. Eğer parmağınızla tek bir dokunuş yaparsanız, bu Tap için sesli bir harf anlamına geliyor. Parmaklarınızla oluşturacağınız çeşitli kombinasyonlarla da diğer harfleri oluşturuyorsunuz. Bu açıdan öğrenmesi ve alışması biraz zor diyebiliriz ve klavyenin çalışma sistemi biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat ürünün yayınlanan videosunu izlerseniz, daha kolay bir şekilde fikir sahibi olabilirsiniz. Not olarak hemen belirtelim haberimizin sonunda bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Tap’in beraberinde getirdiği basit kombinasyonlarına alışmak biraz zaman alabilir, ancak bu süre hemen hemen iki ya da üç saat sürecektir diyebiliriz. Ayrıca, Tap’i kullanmaya daha kolay alışabilmeniz ve kullanmayı da interaktif bir şekilde öğrenebilmeniz için klavye birçok öğretici oyunla geliyor. Bunlara ek olarak giyilebilir bir mouseda olan Tap’in bu fonksiyonunu sadece elinizi hareket ettirerek kullanabiliyorsunuz.

Peki giyilebilir klavye Tap ile ilgili endişe yaratan şeyler ne? Bu yenlikçi klavye nerede satılıyor ve fiyatı ne kadar? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı