Robotlar Denetim Altında: İşte Etik Kara Kutu!

Yapay zeka ile ilgili teknolojilerde hız kesmeden gelişmeler yaşanıyor. Gelişmelerle beraber yasal düzenleme ve denetim mekanizmalarının eksikliği hissedilmeye çoktan başladı. Uzmanlar bu eksiklik için robotların ‘etik kara kutu‘ ya sahip olması gerektiğini söylüyor.

Yapay zekanın etik ve denetim mekanizmaları için birçok öneri ve çalışmalar var. Bunlardan en öne çıkanı ve pratiği ‘etik kara kutu‘ dur. Uzmanlar bu özelliğin, tasarım ve teknolojik gelişmede büyük katkı sağlayacağını ve güvenlik tedbiri zorunluluğu ile daha sağlıklı bir çalışma için önemli olduğunu vurguluyor.

Geleceğin Yaşam Döngüsü kısaca FLI isimli oluşum, bir sosyal yardım organizasyonu olarak biliniyor. Bu organizasyon, robotik tasarımların etik kurallar ve temel yasaları için Asilomar AI İlkeleri’ ni oluşturdu.

Temelde kara kutu, uçaklarda pilotun kararını takip ve kayıt altına alarak, herhangi bir kazada sorunun nerede olduğunu anlayabilmek için havacılığın etik bir versiyonudur. Robotların kullanım oranları ve yerleri arttığından bu tarz güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyulması bekleniyor. Uzmanlar, ilgili firmaların robotik alanda sadece teknolojik ve tasarım kısımlarına önem vermesinin yanlış olduğu ayrıca havacılığın güvenlik protokollerini taklit etmeleri gerektiğini ve kaza araştırmaları gibi sıkı bir güvenlik çalışmalarının yapılması gerektiğini belirtiyor.

Batı İngiltere Üniversitesi Robot Etiği Profesörü Alan Winfield, meydana gelecek kazalardan sonra soruşturmaya ihtiyaç duyulayacağını fakat robotun veri kataloğu olmadığından kaza sebebinin ne olduğunu anlamanın imkansız olduğunu savunuyor. Robotikte bir etik kara kutu ile, verilen tüm kararları, hareketlerini ve robotun ana bilgisayarı için duyusal verilerini kaydedilmesi sağlanabilir. Böylece etik kara kutu, kaydedilen verilerin insanlar tarafından anlaşılabilecek bir dile dönüştürülmesi ve kullanıcı deneyimlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Dünya devleri yapay zeka ve etik durumları ile neden biraraya geldi? Neler yapmaya başladılar?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı