Robot Hakları!

Robot lar  teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın her alanında önemli bir yer edindi. Peki robot lar sadece insanlara verilmiş haklara sahip olabilir mi? Ya da sahip olmalı mı?

Gelecekte pek çok iş kolunda artık robot ları göreceğiz. Teknolojinin gelişmesiyle yeni  iş kolları ortaya çıkarken pek çok kişide işsiz kalacak. Teknolojiyi toplumun tüm kesimlerine yaymaz, refah düzeyini arttırmazsak şu an nitelikli işçi olarak çalışan pek çok kişi gelecekte işsizlikle karşı karşıya kalacak.

Robotlar hakkındaki bir diğer sorun ise bilinç kazanıp insanlığı yok etme ihtimali. Her ne kadar böyle bir ihtimal olsa da Suudi Arabistan geçen sene Sophia adlı bir robota vatandaşlık verdi. Sophia‘ya bu ihtimal sorulduğunda ise ”çok fazla Elon Musk okuyorsunuz ya da çok fazla Hollywood filmi izliyorsunuz .Endişelenmeyin bana iyi davranırsanız,size iyi davranırım.”cevabını vermişti.

Peki bir robot vatandaşlık hakkı alırsa neler olabilir?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Gülsüm Kutlu

Gülsüm Kutlu

Akdeniz üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca konservatuarda yan flut öğrencisiyim. Moblobi.com da "Gülsüm'ün Teknoloji Dünyası" köşemde teknoloji ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı