Pizza Siparişlerinizi Robotlar Hazırlıyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Pizza Siparişlerinizi Robotlar Hazırlıyor!


Robotlar ve yapay zekanın pek çok mesleği elimizden alıp almayacağı tartışılıyor. Hakemlikten aşçılığa, aşçılıktan sekreterliğe kadar bir çok meslek grubunu ele geçireceği dahi söyleniyor. Hatta halihazırda ameliyat yapan, haber sunan robotları sık sık haberlerinde de görüyoruz. Birçok meslekte aktif olan robotlar şimdide pizza yapımında…

Şu anda Kaliforniya’da 35 tane bulunan bu pizzarobotu yakın zamanda dünyaya da açılmayı planlıyor. Robot, Toyotatarafından Pizza Hut için tasarlanıp üretilmiş. Düşünün ki bir kamyon size 7-8 dakikada hiçbir insan işin içerisine karışmadan pizzanızı hazır ediveriyor. Bir kamyonun içerisinde tüm pizzasüreçlerini yönetiyor, hiçbir insan desteği olmadan sipariş eden müşteriye sunuyor ve satışa uygun hale getiriyor.

Peki bu pizzacı robot nasıl çalışıyor?

Toyota, portatif bir pizzamutfağı oluşturmak için Pizza Hut ile bir araya geldi. Robot arka tarafta aslında şöyle bir teknik aksam ile çalışıyor: Bir Toyotakamyonetinin yakıt sistemi hidrojenli yakıt hücresiyle değiştirildi ve bir de bazı robotik eklemeler yapıldı. Böylece sıfır emisyonla pizzaüretebilir hale getirildi.


Bu kamyon aslında hidrojen yakıtlı robot olarak tasarlanmış oldu. Bu robotun yatağında, hazırlığı ele alan Nachi robotikten iki robotik kol bulunur. Bu kollar pizzayı buzluktan alıp fırın konveyörüne koymak, kesmek, kutulamak ve zile basmakla görevliler. Tüm bu süreç maksimum 6 ile 7 dakika sürüyor. Bu süre içerisinde pizzanız hazır oluyor.

Peki bu pizza robotu hangi konuda endişelendiriliyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı