Pizza Siparişlerinizi Robotlar Hazırlıyor!

Robotlar ve yapay zekanın pek çok mesleği elimizden alıp almayacağı tartışılıyor. Hakemlikten aşçılığa, aşçılıktan sekreterliğe kadar bir çok meslek grubunu ele geçireceği dahi söyleniyor. Hatta halihazırda ameliyat yapan, haber sunan robotları sık sık haberlerinde de görüyoruz. Birçok meslekte aktif olan robotlar şimdide pizza yapımında…

Şu anda Kaliforniya’da 35 tane bulunan bu pizza robotu yakın zamanda dünyaya da açılmayı planlıyor. Robot, Toyota tarafından Pizza Hut için tasarlanıp üretilmiş. Düşünün ki bir kamyon size 7-8 dakikada hiçbir insan işin içerisine karışmadan pizzanızı hazır ediveriyor. Bir kamyonun içerisinde tüm pizza süreçlerini yönetiyor, hiçbir insan desteği olmadan sipariş eden müşteriye sunuyor ve satışa uygun hale getiriyor.

Peki bu pizzacı robot nasıl çalışıyor?

Toyota, portatif bir pizza mutfağı oluşturmak için Pizza Hut ile bir araya geldi. Robot arka tarafta aslında şöyle bir teknik aksam ile çalışıyor: Bir Toyota kamyonetinin yakıt sistemi hidrojenli yakıt hücresiyle değiştirildi ve bir de bazı robotik eklemeler yapıldı. Böylece sıfır emisyonla pizza üretebilir hale getirildi.


Bu kamyon aslında hidrojen yakıtlı robot olarak tasarlanmış oldu. Bu robotun yatağında, hazırlığı ele alan Nachi robotikten iki robotik kol bulunur. Bu kollar pizza yı buzluktan alıp fırın konveyörüne koymak, kesmek, kutulamak ve zile basmakla görevliler. Tüm bu süreç maksimum 6 ile 7 dakika sürüyor. Bu süre içerisinde pizzanız hazır oluyor.

Peki bu pizza robotu hangi konuda endişelendiriliyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı