Konuşmalarınızı Kelimelere Döken Cihaz!

Bir şeyler okurken ya da gündelik hayatlarımızda planlar yaparken kelimeleri sesli olarak söylemesek de bazı zamanlar kafamızın içinde duyarız. Bu iç konuşmaları aslında birçok karmaşık sürecin bir araya gelmesiyle oluşan bir işlev. MIT araştırmacılarının bunun kelimelere dökülmesi için geliştirdiği AlterEgo isimli sistem iki bileşenden oluşuyor. Kafaya takılan kulaklık benzeri cihazdaki elektrotlar, konuşma sırasında aktif olan yüzdeki ve çenedeki bazı kasların hareketlerini kontrol eden sinir sinyallerini algılıyor. Böylelikle geliştirilen yapay zeka uygulaması ise bu sinyalleri analiz ederek insanların sessiz konuşmalarındaki kelimeleri belirliyor.

Bizlerde bu teknolojiye uyum sağlıyoruz. İç konuşmalarımızı ve kendi benliğimizi başarılı bir şekilde kelimelere dökebilen ve vücudun içine yerleştirilmesine gerek duyulmayan böyle bir cihaz daha önce geliştirilmemişti.

Peki bu cihaz iç konuşmalarınızı nasıl anlıyor?

Araştırmacılar bunu geliştirebilmek için farklı sinyalleri algılayan cihazları yüzün farklı bölgelerine yerleştiriyorlar. Bu araştırmaya katılan denekler aynı kelimeyi birçok kez tekrar ediyor. Bu sırada elektrotlar oluşan sinir sinyallerini kaydetmeye başlıyor. Ve bu sonuçlar incelenerek bir kelime telaffuz edildiğinde yüzün hangi noktasında ayırt edici bir sinyal oluştuğunu tespit ediyor. Böylece ağzın ve çenenin etrafında giyilebilir bir cihazda kullanılabilecek ve hareketi zorlaştırmayan birden fazla nokta olduğu ortaya çıkmış oluyor.

Bu cihaz hastalara da yardımcı oluyor. Nasıl mı?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı