Kokpitte Pilotu Olmayan Uçaklar Yakında Hayatımızda!

Bugünlerde sürücüsüz otomobiller, sürücüsüz motosikletler ve sürücüsüz uçak lar gündemde. Hatta yapılan araştırmalar sürücüsüz uçakların 5 yıla kadar hayatımıza girmiş olacağını gösteriyor.

2017 yılında yapılan bir ankette yolculara pilotu olmayan bir uçağa binip binmeyecekleri sorulmuş. Cevaplar ise şaşırtıcı. Ankete katılan yolcuların yarısı, bilet daha ucuz olsa bile sürücüsüz uçak tercih etmeyeceklerini belirtmiş.

Buna karşın, pilotların da yalnızca insan olduğunu hatırlatılarak,  her kaptanın Capt. Chesley Sully Sullenberger gibi bir felaket önleme pilotu  gibi uçamayacağı da aşikar. Ancak böyle bir yazılım, her uçağı her zaman daha fazla öğrenen, son derece deneyimli bir rehberlik sistemi ile donatarak uçabilir.

Aslında, birçok uçuşta, otopilot sistemleri halihazırda tüm uçağı kontrol ediyor. Bu yazılım, en zorlu inişleri gerçekleştiriyor.

Kendiliğinden uçan araçlar veya dronelar için geliştirilen yeni nesil yazılım pilotları yakında tüm insanlardan daha fazla uçuş saatine imza atacak. Muazzam miktarda uçuş verisini ve deneyimini bir araya getirerek, drone-kontrol yazılımı hızla dünyanın en tecrübeli pilotları olmaya hazırlanıyor.

İşte bizi bekleyen o sürücüsüz uçaklar ile hayatımızda getirebileceği riskler ve avantajlar…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı