Kanserli Çocuklara Destek Olan Akıllı Oyuncak!

Teknoloji sağlık alanında birçok yeniliği hayatımıza sokmaya devam ediyor. Bunlardan biri de kanserli çocuklar için düşülmüş bir çözüm. Geliştirilen özel bir akıllı oyuncak, kanserli çocukların tedavi süreçlerini izlemede önemli bir rol oynuyor. İşte bu akıllı oyuncak ile ilgili detaylar…

Kanserli çocuklar için üretilen bu akıllı oyuncak nedir?

Söz konusu olan şey çocuklar olduğunda, sağlık alanında çalışmalar yapan şirketler ticari amaçlarını bir kenara bırakıp çocukların mutluluğu için icatlar geliştirmeye de başladılar. Kanserli çocukların kendi tedavi süreçlerini anlamalarına yardımcı olmak için bir akıllı oyuncak geliştirildi. Bu akıllı oyuncağın adı My Special Aflac Duck.

Bu oyuncağı geliştiren Amerikan kökenli şirket Aflac, sağlık ve araştırma şirketi olan Sproutel ile iş birliği yapmış. Akıllı oyuncak ördek Aflac, kanserle karşılaşan çocuklar için geliştirilmiş. Aslında bu akıllı oyuncak ördek, onların duygularını anlatmada yardımcı olan bir sosyal robot.

My Special Aflac Duck, kanserli ailelere ve doktorlara yardımcı oluyor. Kafası karışmış ve korkmuş olan ve bir yandan da hastalık ile mücadele eden çocukların, duygularını aktarmalarına ve doktorlara nerelerinin ağrıdığını anlatmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda çocuklar, tedavi sürecinin nasıl işlediğini de bu akıllı oyuncak ördek Aflac sayesinde görebiliyor.

Akıllı oyuncak kanserli çocuklara nasıl yardımcı oluyor?

Bu sosyal robot, sensörleri sayesinde dokunulduğunda tepki veriyor. Ortamlara adapte olan ördeğin davranışını ayarlayan ışık ve mikrofon bulunuyor. Hatta bu sosyal robotun bir kalbi ve tıpkı insan gibi bir nefesi de var. Ördeğe dokunulduğunda ise doğal hareketlerde bulunuyor. Bu özellikler ise akıllı oyuncak ördeği çocuklar için çok daha gerçekçi kılıyor.

Sosyal robot Aflac’ın yedi emoji kartı bulunuyor. Bu emoji kartları sayesinde ördeğin göğsüne hangi emojiyi koyarsanız ördek ona göre tepki veriyor. Örneğin; üzgün olan emoji kartını ördeğin göğsüne dokundurduğunuzda, ördek kafasını eğiyor ve üzgün bir hal sergiliyor. Tam tersine, mutlu bir kartı dokundurduğunuzda ise ördek neşeyle dans ediyor. Böylece çocukların duygularını aktarmada da yardımcı oluyor.

Bu noktada hemen şunu da belirtelim: Ördeğin göğsüne kartları dokundurduğunuz bu noktanın bir özelliği de var. Çünkü bu nokta çocukların tedavi süreçleri sırasında bedenlerinde bantlı olan yerleriyle aynı. Dolayısıyla çocuk bu anlamda da bu akıllı oyuncağı kendisine daha yakın hissedebiliyor. Hatta çocukların kendi duygularını yansıtan bu akıllı oyuncak onların duygularını da anladığını hissettirmesi adına kemoterapi de görüyor.

Peki çocuklar bu akıllı öredeğin tedavi süreçleri boyunca nasıl bakıcısı oluyorlar? Bu oyuncak hijyenik mi, hijyeni nasıl sağlanıyor? Akıllı oyuncağın uygulaması aracılığı ile neler yapılabiliyor? Oyuncak nasıl edinilebiliyor? Nasıl ediniliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı