Hayat Kurtaran ve Sizi Koruyan Akıllı Aksesuarlar!

Hayatımız teknoloji ile değiştiğinden beri kullandığımız pek çok eşyamız da artık akıllı birer cihaz haline geldiler. Bunlar arasında kullandığımız aksesuar ve takılar da yer alıyor. Teknoloji ile gelişen giyilebilir teknolojiler arasına neredeyse her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Eklenen bu yeniliklerin pek çoğu da oldukça işlevsel, hatta daha önce kullandığımız pek çok ürünün akıllanmış halleri oluyor ve böylece de hayatımıza çok kolay entegre olabiliyor. Bunlardan biri de akıllı takılar ve akıllı aksesuarlar. Bu akıllı takılardan bazıları acil durumlar için de kullanılıyor. İşte detaylar…

Özellikle kadınlar yalnız yürürken bazen saldırıya uğramaktan korkarlar; kendilerini gergin ve tedirgin hissedebilrler. Kişisel güvenlik dünyanın pek çok yerinde kadınlar için sürekli bir mücadele haline bile gelmiş durumda. Bu durum sadece kadınlar için değil büyük şehirlerde yaşayan pek çok olgun erkek, yaşlı ve hatta çocuklar için bile geçerli olabilir. Çünkü güven insanların yaşayabilmeleri için en önemli duygulardan biridir. Bu sebeple de insanların yaşadıkları yerde güven içerisinde olduklarını ya da sevdiklerinin güvende olduğunu hissetmeleri oldukça önemli. İşte sözkonusu akıllı takı da aslında bunu sağlıyor diyebiliriz. Bu akıllı aksesuarın adı invisaWearinvisaWear ihtiyaç duyduğunu acil durum zamanlarında, bulunduğunuz konuma acil durum görevlilerini yönlendiren bir akıllı mücevher.

Acil durumlarda düğmeye basmanız yeterli oluyor!

Bu akıllı aksesuarlar, hem ne maalesef kadına şiddetin arttığı ve sokakların daha güvenilmez olduğu günümüzde hem kadınları, hem çocukları, hem kaybolma ya da başına birşey gelme endişesi taşıdığınız yaşlıları korumak için oldukça ideal gibi görünüyor. Bunun dışında meslek gereği şiddet riski taşıyan taksiciler, şoförler, doktorlar, güvenlik görevlileri, sıklıkla bilmedikleri yerlere seyahat etmek zorunda olanlar, öğrenciler, yaşlılar, şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar veya gece geç ya da vardiyalı çalışmak zorunda kalan kişiler için oldukça güven verici bir teknoloji.

invisaWear günlük hayatınızda da rahatça kullanılabilecek şıklıkta, küçük ve farklı çeşitlere sahip olan kolye, bilezik, anahtarlık akıllı akseuarlardan oluşuyor. Hem kadınların hem de erkeklerin kullanabileceği tasarımlar farklı farklı üretilmiş. Bunları dilediğiniz herhangi bir yerinize hatta çantalarınıza dahi takabiliyorsunuz. Özellikle de, telefonunuzu çantadan çıkarmanızın mümkün olamayacağı acil durumlarda polise, ailenize veya arkadaşlarına haber vermenizi kolaylaştırıyor.

Telefondan uzakta olsanız da acil durum alarmı verebileceksiniz!

invisaWear içinde yer alan bu kolye, bileklik, anahtarlık gibi akıllı aksesuarlar tasarlanırken özellikle tek elle kolayca basılmasını sağlayabilecek biçimde tasarlanmış. Yanlışlıkla basılmayı engellemek adına da bir basınç miktarı düşünülmüş ve kişinin iki kez basması durumunda aktif oluyor.

Akıllı aksesuarlar bir yıl dayanacak bir bataryaya sahip. Cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile bağlantılı olarak çalışıyor. Kullanımı da oldukça kolay. Ücretsiz uygulamayı indiriyorsunuz; akıllı aksesuarınızla eşleştiriyorsunuz. Ardından acil durumlarda çağrı göndermek ya da iletişim kurmak istediğiniz 5 kişiyi seçiyorsunuz. İçerisinde bluetooth teknolojisi sayesinde telefonunuzdan 30 metre uzakta olsanız bile acil durum çağrısı yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca uygulama telefonunuzla eşleşmiş olduğu için sizin çağrı yapamadığınız durumda ya da nerede olduğunuzu bilmediğiniz durumda da konum bilginizi de paylaşabiliyorsunuz.

Dikkat çekmeden alarm vermeye imkan tanıyor!

Bu akıllı aksesuarları kullananların verileri de incelenmiş. Acil durum araması yapmak yerine bu aksesuarlar aracılığıyla acil durum çağrısı veya konum gönderenler 5 dakika daha hızlı ve daha etkili yanıt almışlar. Hepimizin bildiği üzere acil durumlarda bu 5 dakika gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyor.

Bu giyilebilir teknoloji ile yalnızca boynunuzda ya da bileğinizde asılı duran aksesuarlar aslında artık birer sıradan takı olmaktan çıkıyor. Bu akıllı takı ve akıllı aksesuarlar; kullanıcılar, acil durum zamanlarında, yetkillerle, aileleriyle veya arkadaşlarıyla kolaylıkla iletişime geçmesine ve anında bağlantı kurmasına olanak sağlıyor. Aksesuar olmasının, kolay taşınmasının, dikkat çekmemesinin avantajı ile de sizinle birlikte her yere gelebiliyor ve güvenliğinizi sağlayabiliyor.

Sadece bir butona basarak haber vermek istediğiniz kişileri veya acil durum yetkililerini arayabiliyorsunuz. Problemli olan durumlarda çantanızdan ya da cebinizden cep telefonlarınızı çıkarmanıza dahi gerek kalmadan ve uğraşmadan en önemlisi de dikkat çekmeden kolyenizin, bilekliğinizin veya anahtarlığınızın ucuna dokunarak;  aramak için önceden kayıt ettiğiniz kişilere ya da acil durum yetkililerine anında ulaşabiliyorsunuz.

Bu akıllı aksesuarlar günümüz dünyasında özellikle hangi durumlar için çözüm oluşturuyor? Peki bu aksesuarların gerçek amacı ne? Şu an ne kadarlık bir fiyattan nerelerde satılıyorlar? Detaylar ve nasıl kullanıldığını görmek isteyenler için video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı