Drone ile Kargo Teslimatları Başladı! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Drone ile Kargo Teslimatları Başladı!


İnsansız hava araçlarının kullanım alanları arttıkça farklı sektörlere çözüm sunmaya devam ediyor. Savunma sanayisinden fotoğrafçılığa kadar birçok alanda kullanılan drone teknolojisi, kargo ve lojistik sektörlerinde de tercih edilmeye başladı. Hatta ülkemizde de PTT, kargo teslimatıinsansız hava araçları ile yapacağını duyurmuştu. Girişimleri ile adından sıklıkla söz ettiren Googleise, drone ile ilk kargo teslimatını gerçekleştirdi. İşte detaylar…

Kargo teslimatları drone ile nasıl gerçekleşiyor olacak?

Drone’lar belki de çağımızın en önemli icatlarından biri. Pek çok sektörde ve farklı alanlarda kullanımları hızla artıyor. Hatta bir zamanlar çizgi filmlere görmeye alıştığımız drone hava araçları bile gerçek gündem konularımız arasında olmuş durumda. Drone ’ların kullanıldığı önemli alanlardan biri de taşımacılık ve kargo alanı. Bu alanda dünya devi Google’da çalışmalar yürütüyordu. Bu çalışmalar gerçeğe dönüştü ve Google’ın sahibi olduğu Alphabet’in şirketlerinden biri olan Wing, drone ile kargo teslimatı yaptı.

Droneile gerçekleşebilecek projeleri sık sık haberlere konu olurken bunların projeden çıkıp artık hayatımızın birer gerçeğine dönüşmesi elbette çok heyecan verici. Bunlardan biri olma ünvanını kapan Wing, drone ile yaptığı bu ilk teslimatın ardından hizmet vereceği ülkeleri de açıkladı. Droneteslimatları ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşiyor olacak. Bunun için ABD Federal Havacılık Kurulu FAA’ dan da gerekli izinleri aldı. Böylece Wing pilotları, birden fazla insansız hava aracını aynı anda yönetebilecekler.

Wing ilk müşterileri olarak FedEx Express ve Walgreens ile de anlaştı. Yani bu kargo firmalarından drone ile teslimat hizmeti de sunuluyor olacak. Şunu da bu noktada hemen belirtelim: Müşterilerinin ürünlerine göre hazırlanmış özel araçlar ile teslimat gerçekleştirecek. Örneğin Walgreens ilaç ve kozmetik firması. Bu sebeple Wing, ürünlerin yapısının bozulmaması için özel donanımlara sahip drone ‘lar ile teslimat gerçekleştiriyor.

Peki insansız hava araçlarının yani droneların kargo teslimatlarında kullanılması hangi dengeleri bozdu ve neleri değiştirdi? Bu noktada hangi firma dikkatlari üzerine neden çekti? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı