Drone Güvenlik Ekipleri Geliyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Drone Güvenlik Ekipleri Geliyor!


Teknolojinin hayatımıza kattığı yeniliklerden biri de drone’lar. Droneteknolojileri her geçen gün ilerliyor ve drone’lar farklı alanlarda karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de savunma sanayi… Peki drone’lar hangi alanlarda karşımıza çıkıyor? Hangi amaçlarla kullanılması hedefleniyor? İşte detaylar…

Drone teknolojisi hangi alanlarda karşımıza çıkıyor?

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran çok sayıda teknoloji var ve bu teknolojiler tüm sektörlerde hızla ilerliyor. Ulaşım, eğitim, sağlık, gıda, tarım, enerji, atık teknolojileri ve savunma gibi farklı alanlardaki gelişmelerin birbirinden faydalanarak oluşturduğu karma teknolojiler de son yıllarda epey revaçta. Bahsettiğimiz karma teknolojilerin başında gelen isimlerden birisi de hiç şüphesiz ki savunma sanayi.

Savunma sanayi dünden bugüne evrilerek ve çağının her türlü fırsatından istifade ederek gelişti. Bugünlerde de hem teknoloji transferi yapan; hem de kendinden teknoloji transferi yapılan bir alan oldu. Bunun en büyük nedeninin ise kısıtlı kaynakları verimli kullanma zorunluluğu, yüksek verim talebi, ürün dayanıklılığı ve ürün ömrü konularındaki yüksek hassasiyete dayandığı söylenebilir.

Bu önüne geçilemez teknolojiyi, Türkiye ve Türk savunma sanayi sektörü de yakından takip ediyor. Daha doğrusu bu kulvarda yarışıyor denilebilir. Çünkü dünyada gelişen savunma sanayinin hiçbir alanında geriden değil bizzat bazı alanlarda öncülerinin arasında yer alarak yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bir yanda ambargolardan etkilenmeyecek şekilde silah ve roket sistemlerini milli imkanlarla üretirken diğer yanda yazılım programlarıyla dış kaynaklı teknolojilerini güncelleştiriyor. Çeşitli kalibre ve boyutlardaki piyade tüfekleri (MPT-76,MPT-55), keskin nişancı (Bora-12,KNT-76), anti-metaryal (MAM-15) tüfekleri üretiyor. Ayrıca,  hava-hava (GÖKTUĞ) füzeleri, insansız hava araçları (İHA),  Milli Gemi Projesi (MİLGEM) gibi pek çok proje de yürütüyor. Kısacası Türkiye’de artık kendi ihtiyaçları doğrultusunda dünya standartları ve kalitesinde ürünler üretiyor. Yeri geldiğinde de elbette ülkemiz de, diğer ülkeler gibi, bu alanda geliştirdiği teknolojilerini sergilemekten de geri durmuyor.

Bu gelişen teknolojiler sadece savunma sanayinde kalmayıp; diğer alanlara da bilgi ve tecrübe aktarımı yapabiliyor. Droneteknolojisi de bu aktarımların neticesinde ortaya çıkan ve geleceği hayal ederken bizleri heyecanlandıran teknolojilerden birisi olarak yer alıyor.

Peki drone teknolojisi savunma sanayi alanında nasıl kullanılacak? Sürü drone teknolojisi nedir? Mobil güvenlik ekipleri olarak drone’larla mı karşılaşacağız? Peki eğlence amaçlı olarak drone’lar nasıl kullanılıyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı