Bu Teknoloji Ayaklarınızı Yerden Kesecek! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Bu Teknoloji Ayaklarınızı Yerden Kesecek!


Gün geçtikçe izlediğimiz bilim kurgu filmler, kurgu olmaktan çıkıp hayatımızın bir parçası oluyor. Bu durumun yakın dönemdeki örneklerinden biri de otonom araç lar. Kendi kendine giden bu araçlar, birkaç ülkede trafiğe açılmış durumdalar. Ulaşım şeklimizi kökünden sarsacak olan bu teknolojiyi gelin yakından tanıyalım.

Otonom araçları basitçe tanımlayacak olursak; etraflarını algılayacak şekilde yerleştirilmiş sensörler ve kameralar ile donatılmış, hareketlerini kontrol edecek yazılımla birleştirilmiş, sürücüsüz yolculuk şansı tanıyan arabalar… Bu araçların 0’dan 5’e uzanan otonom seviyeleri var. Bu otonom seviyeleri ve anlamları şu şekilde:

  • Seviye 0: Bu seviyedeki araçlar otonom değildir. Sürücüye ihtiyaç duyulur.
  • Seviye 1 (Sürücü Asistanı): Direksiyon yönlendirmesi veya hız gibi durumlarda kontrol araca verilebilir ama bu seviyede tüm sorumluluk sürücüye aittir.
  • Seviye 2 (Kısmi Otonom): Aracın çeşitli durumlarda sürüş hızını ve direksiyonu tamamen kontrol edebildiği seviyedir fakat bu seviyede de sorumluluk sürücüye aittir.
  • Seviye 3 (Koşullu Otonom): Hız ve direksiyon aracın hakimiyetindedir. Sensörler yolu ve çevreyi sürekli takip eder ancak çeşitli durumlarda yine sürücünün hazır bulunması gerekir.
  • Seviye 4 (Yüksek Otonom): Hız ve direksiyon başta olmak üzere tüm değişkenler aracın kontrolündedir. Eğer aracın yardıma ihtiyacı olduğu bir durum olursa sürücüyü uyarır. Sürücüden dönüş alamasa bile sürüşe devam eder.
  • Seviye 5 (Tam Otonom): Araç sürücünün kontrol edebileceği ve yapabileceği her şeyi yapabilir. Direksiyonda birinin bulunmasını gerektiren bir durum yoktur.

Şu anda bu seviyelerin tamamında sürüş yapılmıyor. Seviye 3 ve Seviye 4’teki araçlar az sayıda bulunduklarından ve seri üretimde olmadıklarından dolayı trafiğe çıkmak için izinleri yok. Seviye 5’teki araçlar ise hâlâ prototip halinde.

BMW, Ford hatta Samsung otonom araçlarını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Nasıl mı? Peki otonom araçlar neler başarabilir. Birçoğuna inanamayacaksınız…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı