Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlamış, Gerçekte Olan 10 İcat!

Günümüz dünyasında teknoloji nin geldiği noktaya baktığımızda gördüğümüz şey teknoloji nin sınırları zorlayıcı bir yapıya sahip olduğu. Tabi durum böyle olunca yeni bir şeyler gördüğümüzde inanmak git gide zorlaşıyor. Fakat mucitler hayatlarımızı kolaylaştırmak için fazla istekliler ve gün geçtikçe yaptıkları icatlarla bizleri şaşırtmaya devam ediyorlar. Şimdi ise sizler için bu değerli buluşları sıralayacağız. İşte size sanki bilim kurgu filmlerinde görecekmişsiniz gibi gelen ama aslında gerçekten de hayatımızda olan o şaşırtıcı icatlar:

1. Bizi reklamlardan koruyan gözlükler

En basit haliyle online olarak müzik dinlediğimiz ya da video izlediğimiz bir platformda araya giren reklamlardan illallah etmiş durumdayız. Reklamlar sizin de düşündüğünüz gibi her yerde. Bu konuda derdinize deva olacak bir icat “IRL gözlükleri”. IRL gözlükleri, Cash ve Scott Blew tarafından yaratılmış. Bu gözlüğün lensleri sizi çeşitli ışınlardan korumanın yanında ekranlardaki radyasyonu da engelleyen özel bir madde ile kaplı. Aynı zamanda bu gözlükler, akıllı telefonlar ve OLED matrix ekranlar dışındaki tüm ekran tipleri için de uygun. Yani bu gözlükler sayesinde reklamları görmeye elveda diyebiliyorsunuz.

2. Önemli ve minik eşyaları kaybetmeyi engelleyen Tile Mate

İtiraf edelim hangimiz anahtarlarımızı kaybetmedik ki. Cüzdanlarımız hatta ve hatta valizlerimiz bile bazen başımıza dert olmuştur. Tile Mate adı verilen cihazla sanırız artık tüm bu sıkıntılarımız son bulacak gibi görünüyor. Taşınabilir bluetooth sensörlüyle gönderilen sinyaller sayesinde kaybettiğimiz eşyalarımızı bulmak eskisinden daha kolay olacağa benziyor. Sahip olduğu bir app’le akılı telefonlara ya da cihazlara bağlanan bu cihaz, eşyalarınızın durumunu izliyor ve size gösterir. Tile Mate’i etkin hale getirdiğiniz anda uygulamada yer alan bir tuşa basarak sinyal sesini takip ederek eşyalarınızı bulmanız oldukça kolay.

Bilim kurgu filmlerini aratmayan gerçek hayata dair 10 icatın diğerleri hangileri? İç dekorasyon mimarı robot Scribit, Kontrol bileziği, Fitness rutinimizi kontrol eden ayna, Akıllı ev bahçesi, Cilt bakım uzmanı ayna, Filtre maskesi, Esnek TV seti ve Akıllı kapı kilidi haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı