Zıt Karakterler Neden Birbirini Çeker?

Zıt karakterler birbirini çeker” sözünü daha önce duymuşsunuzdur. Bilimsel olarak böyle bir gerçek var, bu doğru. Fakat bilinen başka bir gerçek de var ki istisnalar dışında bu durum insanlar için de geçerli olabiliyor. Tabii ki bu durumu anlamak için önce bilimsel açıklamasına da bakmak lazım.

Çok basitçe bilimsel bir açıklama getirecek olursak, artı ve eksi yükler, birbirlerinden farklı özelliklere sahip olduğunda birbirlerini çekme eğilimi gösterirler. Fakat bu durum artı-artı veya eksi-eksi olduğu zaman diğerinin de kendisine benzediğini yani kendisini gördüğünü fark ettiği için birbirlerini itme eğilimi gösterirler.

Bu tabirin yani, “Zıt karakterler birbirini çeker” sözünün insanlar üzerinde etki bırakmasının sebebi de tam olarak bu şekilde açıklanabilir. İnsan ilişkileri ile birlikte bu konuyu açıklamadan önce basit örneklerle tanımlayabiliriz.

Bir kadın veya erkek düşünün. Bir kişinin saçı düz, diğerinin saçı ise kıvırcık. Fakat bu insanlara sorduğunuz zaman düz saçlı kişi, saçının kıvırcık olmasını isteyebilir. Saçı kıvırcık olanla konuştuğunuz zaman o da saçının düz olmasını isteyecektir. Üçüncü bir ihtimal ise halinden memnun olması. Ama şu anki konumuz tamamen zıt kutupların birbirlerini neden çektiği… Bu yazımızda zıt karakterler birbirini çeker mi anlamaya çalışacağız.

Doyumsuzluk

Bunu başka bir tabirle örneğin, doyumsuzlukla açıklayabiliriz. Zıt kutuplar sayesinde kendimizde eksik olan şeyleri arar ve o merak ettiğimiz hissiyatları yaşamak isteriz. Mesela halı sahada top oynayan bir futbolcu, ünlü futbolcuların sahip olduğu şöhreti kıskanırlar.

Onlar gibi olmak, medyanın ilgi odağı içerisinde yer almak, milyonlarca taraftarın kendileri için mesajlar yağdırmasını, tezahüratlar yapmasını isterler. Şimdi de bu durumun diğer tarafına geçelim. Ünlü futbolcular da sakin bir hayat içerisinde olmak isteyebilir, kimsenin ilgi odağında yer almadan huzurlu bir yaşamı tercih edebilirler. Yani zıt kutupların birbirini çekmesi tamamen insanın kendinde eksik olanı tamamlama ihtiyacından meydana gelir.

Bu örnekleri uzatıp, pek çok farklı varyasyonlar ile açıklamasını yapabiliriz. Ancak insanların en çok merak ettiği durum, ikili ilişkilerde neden zıt kutuplar birbirini çeker…

Kısaca şöyle açıklayalım. İnsanlar, bir partner arayışına girdiği zaman kendilerine benzeyen kişileri çekici bulmayabilirler. İki kişinin sürekli olarak aynı aktiviteleri yapması, aynı konular hakkında konuşmaları ve benzer mizah anlayışına sahip olmaları birbirlerine karşı duydukları ilginin yok olmasına yol açabilir.

Cezbeden Şey, Farklılıklar.

Elbette partnerler birbirine zamanla büyük oranda benzese de ilk etapta insanı cezbeden şey, karşı tarafın sahip olduğu farklılıklardır. Peki, nedir bu farklılıklar? Hayatı boyunca eğlenceli ve hareketli bir yaşama sahip olan kişi, zaten ömrü boyunca bu ve buna benzer insanları bir şekilde tanıma ve çözümleme fırsatı bulmuştur.

Peki, kendi dünyasına ait olmayan insanlar… İşte tam olarak da zıt kutuplar burada ortaya çıkar. Bu kişinin karşısına daha sakin ve kendini dış dünyaya kapatmış biri çıktığında onun dikkatini çeker.

Neticede insanlar, kendisine zıt bir karakter gördüğünden onun peşinden gitme eğilimi gösterebilir. Kendisinde olmayıp, onda olanlar bilinmezlik doğurur. Yaratılan bu gizem de insanlığın başlangıcından bu yana devam eden, ‘merak duygusu’ ile doğru orantılıdır. Eğer bu durum iki taraf için de birbirine heyecan uyandırıyorsa, o zaman sağlıklı bir ilişkinin ortaya çıkma ihtimali de bir hayli artar.

Fakat bu durum her zaman bu şekilde işlemez. Zıt taraf, kişinin ilgisini çekebileceği gibi aynı zamanda da tam tersi durum yaratabilir. Kutuplar birbirinden ne kadar farklı olursa, bireyin ilgisini çekecek yönler bir o kadar da azalma eğilimi gösterebilir.

Çünkü birbirlerinden çok fazla ötekileşme durumu yaşanabilir. Bu ötekileşmenin sonucunda iki taraf arasında bir kaos meydana gelebilir. Yani zaman içerisinde zıt görüşler, en basit örneklerle kavgalara, tartışmalara yol açabilir. Partnerler arasında yaşanan zıtlıklar, saygı sınırlarını aşan davranışlar meydana getirebilir. Bu durum da ilişkilerin sağlıklı bir yönde ilerlememesine ve bitmesine neden olabilir.

Sonuç olarak zıt karakterlerin birbirini çekmesi, tamamen kişilerin birbirine gösterdiği saygıya ve hayatlarında ne aradıklarına bağlıdır. Eğer ki siz, zıt görüşlerin peşinden gidip, uzunca bir süre geçmesine rağmen hala aynı heyecanı devam ettiriyor ve aynı saygıyı gösteriyorsanız bu konuda sağlıklı bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.

Yukarıda mümkün olduğunca zıt karakterler birbirini çeker mi anlatmaya çalıştık.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Kafanın Büyüklüğü IQ’yu Etkiler mi?” okumak için buraya tıklayın.
“Evde Parfüm Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“Astrolojinin Dini Kökeni Var mı?” okumak için buraya tıklayın.

Yazıyı paylaşmak isterseniz aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı