Robot Temalı 15 Film (Robotlu Filmler)

Bilim kurgu denilince akla ilk gelen kelime robot oluyor. Bu yüzden robotlu bilim kurgu filmleri, izleyiciler tarafından severek izleniyor. Robotlu filmlerin temelinde yatan şey yapay zeka. Yapay zeka, insan gibi düşünen, hareket eden, nesneleri algılayan ve bir olaydan sonuç çıkaran bir makine olarak karşımıza çıktı. Bu makine birçok filme konu oldu. Peki bu robotlu filmler neler?

Robotlarla İlgili 15 Film

1- Ex Machina

IMDb: 7,7

Robotlu filmler arasında ilk sırası Ex Machina alıyor. Ex Machina, 2014 yılında vizyona girdi. Filmin yönetmenliğini, Alex Garland üstlendi. 88. Akademi ödüllerinde, en iyi görsel efekt ödülünü kazandı. Filmin gerek ilginç konusu gerekse de iyi yönetmenliği kesinlikle izlenilmesini gerektiriyor.

2- A.I Artificial Intelligence

IMDb: 7,1

A.I  2001 yılında vizyona girdi. Bu proje Stanley Kubrick’e aitti. Ancak Kubrick’in 1999’daki ani ölümü sonrası proje yarım kaldı. Daha sonra Steven Spielberg 1 yıl gecikmeyle tamamladı.

3- Her

IMDb: 8,0

Her, 2013 yılında izleyicilerle buluştu. Filmde Scarlett Johansson, Joaquin Phoenix ve Amy Adams oynuyor. Scarlett Johansson, burada Samantha adında bir yapay cihazı canlandırıyor. Ancak kendisi tam olarak filmde görülmüyor. Sadece sesi var. Joaquin Phoenix, Theodore Twomby karakterini canlandırıyor.

4- S1m0ne (Simone)

IMDb: 6,1

2002 yılında vizyona giren bu filmde, Al Pacino oynuyor. Al Pacino, burada bir film yönetmenini canlandırıyor. Filmin başrol oyuncusu bir hışımla film setini terk ettikten sonra bunalıma giriyor. Yönetmenin projesini kurtaran kişi Simone adında kadın yapay zeka oluyor. Simone kibiri olmayan bir aktris.

5- I Am Mother

IMDb: 6,7

I Am Mother, bir Netflix filmidir. 2019 yılında platforma girdi. Genç bir kızın insanlığın yok olmasından sonra dünyayı yeniden insanlarla doldurmak için özel olarak üretilen bir robot tarafından büyütülmesini anlatıyor.

6- Chappie

IMDb: 6,9

Film 2015 yılında vizyona girdi. Gelecekte suçlular mücadele edecek, Olaylara müdahale edecek yapay zekaya sahip robot polislerin hikayesini anlatıyor. Hırsızlar tarafından çalınan robot polis Chappie, yeniden programlanıp insanlar gibi düşünen, algılayan bir robot oluyor.

7- I Robot

IMDb: 7,1

I Robot, 2004 yılında vizyona girerek seyirciyle buluştu. Filmin başrollerini Will Smith, Bridget Moynahan ve Bruce Greenwood canlandırıyor. Film Isaac Asimov’un aynı isimdeki kısa öyküsünden esinlendi. Will Smith burada teknofobik bir polisi canlandırıyor.

8- Robot & Frank

IMDb: 7,1

Robot & Frank, 2012 yılında vizyona girdi. Frank, eski bir mücevher hırsızı. Bir gün oğlu ona bir hediye alır. Hediye, uşak olmaya programlanmış bir robot. Bu robotla Frank arasında bir bağ oluşur. Daha sonra bu robotla soygunlar yapacaktır.

9- The Machine

IMDb: 6,1

The Machine, 2013 yılında vizyona girdi. Toby Stephens, bir bilgisayar bilimcisidir. Savunma Bakanlığı ondan bir gün bilinçli, insanlar gibi yaşayan asker robot tasarlamasını ister. Toby, robotu tasarladığında bu robotun dahi insani ve ahlaki kuralları olduğu ortaya çıkar.

10- Bicentennial Man

IMDb: 6,8

Bicentennial Man, 1999 yılında vizyona girdi. Martin ailesi NDR-114 modeli bir robot alır. Ailenin en küçük çocuğu robota Andrew ismini koyar. Robot, ailenin günlük işlerini yapmasını için programlandı. Ancak aile bu robotun insanlar gibi duygu ve düşünceleri olan birisi olduğunu daha sonra anlayacaklar.

11- A.I Artificial Intelligence

IMDb: 7,2

2001 yılında vizyona giren bu filmde, 11 yaşındaki David’in hikayesini anlatıyor. David kendi yaşıtlarına göre sıradan bir çocuk değil; insanlar gibi davranan, algılayan yapay zekası olan bir robottur. Çocuğu olmayan ailelere oyuncak misali verilen birisi olduğunu fark eder ve kendi gerçekliğini kazanmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar.

12- Big Hero 6

IMDb: 7,8

Big Hero 6 yani 6 süper kahraman 2014 yılında vizyona girdi. Disney’in imzası olan robotlu animasyon filmlerinden biri. Hiro Hamada, zeki bir robot tasarımcısıdır. Bir gün kendini bir suç örgütünün içinde bulacaktır. Kötü adamları yenmek için, Gogo, Tamaga, Wasabi – No Ginger gibi robot arkadaşlarıyla bir mücadeleye girerler.

13- Transformers

IMDb: 7,1

Transformers serisinin ilk filmi 2007 yılında vizyona girdi. Araba, uçak ve kamyon gibi araçlar robota dönüşebilen Autobot ve Decepticonların hikayesini anlatıyor. Autobotlar, dünyayı kötülerden korumaya çalışırken Decepticon’lar dünyayı yok etmek istiyorlar.

14- The Day the Earth Stood Still

IMDb: 7,1

The Day the Earth Stood Still, uzaylı Adam Klaatu ve Robotu Gort’un hikayesini anlatıyor.

Filmin Yönetmeni, Robert Wise’dır. Keanu Reeves’in başrolünde film yeniden beyaz perdeye yeniden uyarlandı.


15-
WALL-E

IMDb: 8,4

WALL-E, 2008 yılında girdi. Disney Pixar imzasını taşıyor. Robotlu animasyon filmlerinin en çok beğenilenleri arasında gösteriliyor.

Yukarıda robotlu filmler hakkında 15 tavsiye verdik.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • “Çok İzlenen 10 Komedi Filmi” okumak için buraya tıklayın.
  • “Ailecek İzleyebileceğiniz 10 Animasyon Filmi!” okumak için buraya tıklayın.
  • “En İyi 10 Netflix Biyografi Filmleri Önerisi” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı