En Faydalı Telegram Grupları 2023

Teknolojinin ilerleyişi, kullanıcılarının ise her geçen gün artmasıyla sosyalleşmek ve iletişim kurabilmek adına yeni platformlar kuruldu. Günümüzde haberleşmek için SMS, çok nadir tercih edilirken, yerini ise WhatsApp aldı. Bu konuda hizmet veren onlarca uygulama bulunsa da son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan Telegram, adını devlerin arasına yazdırdı. Bu yazımızda en faydalı telegram grupları hakkında bahsedeceğiz.

İnsanlar Neden Telegram Kullanıyor?

Telegram’ın tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri, kullanıcılarına gizlilik konusunda verdiği önem. Kullanıcıların verilerinin ve bilgilerinin korunması sayesinde Telegram’ın üye sayısı 600 milyona yaklaştı.

Telegram Ücretli Mi?

Telegram’ı kullanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Uygulamayı, Android ya da iOS cihazınıza indirmek, platformu kullanmak için yeterli olacaktır.

Telegram Grupları

Sosyal medya ve iletişim uygulamalarının amaçlarından biri de kullanıcıların birbirleri ile etkileşime girmesini ve sosyalleşmesini sağlamak. Telegram da bu yüzden çokça tercih edilen bir uygulama olarak ön plana çıkıyor. Özellikle kullanıcıların çeşitli gruplar içerisinde birbirleri ile haberleşmesi yani herkesin kendi isteği ve alanına göre ortamlar bulup, oluşturabilmesi uygulamayı çekici kılan detaylardan bir tanesidir.

Telegram’da Gruplar Nasıl Bulunur?

Telegram, genellikle birebir iletişim için kullanılmazken, toplu gruplar tarafından tercih ediliyor. Yani kullanıcılar, kendi ilgi alanı veya merak ettikleri konular için ya da haberleri takip etmek için grupları kullanıyor. Aile ve arkadaş gruplarının yanı sıra bu tarz gruplara katılmak için eğer gruplar kapalıysa katılamazsınız. Ancak grubun linki bulunuyorsa veya adını tam olarak biliyorsanız, bu gruplara giriş yapma şansınız mümkün.

Telegram’da Bir Gruba Nasıl Katılırım?

Telegram’da bir gruba katılmak da çok basit. Gruba ulaştıktan sonra, alt tarafta yer alan ‘Katıl’ butonuna basarak, gruba giriş sağlayacaksınız.

İlk etapta bir gruba girmek için uygulamayı açmanız gerekli. Sonra içeride sağ üstte bulunan arama kısmından, ismi aratmanız gerekiyor. Sonrasında ise önünüze bir liste çıkacak. Burada yer alan gruplara tıklayarak, katıl butonuna dokunmanız yeterli. Gruplardan, istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Telegram Grupları Kaç Kişi Oluyor?

Bilindiği üzerine WhatsApp’ta bir grup kurarken, ekleyebileceğiniz katılımcı sayısı konusunda problem yaşayabilirsiniz. Fakat Telegram’ın kuruluş amaçlarından biri de bu probleme çözüm yaratmaktı. Ufak tefek ya da orta ölçekli grupların bulunduğu Telegram’da devasa gruplar da mevcut. Telegram’da açacağınız gruplara, maksimum 200 bin kişi ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede gruplar sayesinde oldukça geniş kitlelere ulaşım sağlanabiliyor.

En Faydali Telegram Gruplari

3 Faydalı Telegram Grubu

Hadi şimdi en faydalı telegram grupları içerisinde öne çıkan 3 adete bakalım.

  • Telegram Kitap Grubu
  • Telegram Bilim Grubu
  • Telegram Teknoloji Grubu

Telegram gruplarının, dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de kullanıcıların, kendi zevkleri doğrultusunda kullanıcılarla diledikleri gibi etkileşim kurabilmesi.

Telegram Kitap Grubu

Kitap severler, geçmiş dönemlerde okudukları veya okuyacağı kitapları konuşabilmek, yorumlayabilmek için sosyal mecralar yerine bambaşka yerlere gitmek zorundaydı. Bu konuda hizmet veren; kütüphaneler, kitap kulüpleri ve kitapçılar vardı. Fakat artık teknolojin, evlere dahil olmasıyla birlikte dışarı gitmeye gerek kalmadan Telegram üzerinden bu işlemleri, kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

Kitap grupları, size bir sosyalleşme ortamı da sağlıyor. Kullanıcılar, bu gruplarda okuduğu veya almak istediği kitaplar hakkında bilgi paylaşıyor. Bu sayede insanlar, evlerinde oturdukları yerden kolayca kitaplar hakkında konuşabiliyor. Bu doğrultuda kendinize yeni arkadaşlar edinebilir ve onlarla birlikte kitaplar hakkında konuşabilirsiniz.

Telegram’da zaman zaman kötü amaçlı kullanılan gruplar olsa da kullanıcılar tarafından herkes için faydalı olabilecek gruplar da mevcut.

Kitap gruplarının sosyalleşme ve etkileşim dışında da pek çok avantajı bulunuyor. Günümüzde kitap fiyatları, bir hayli artış göstermiş durumda. Bu yüzden kullanıcılar birbirlerine yardımcı olmak için daha önce okuduğu kitapları PDF dosyaları sayesinde rahatlıkla paylaşabiliyor. Yani eskiden yapılan kitap takasları, günümüzde yerini Telegram’a bıraktı. Ayrıca artık sadece yazılı değil sesli kitaplara da bu sayede erişebilirsiniz.

Söz konusu gruplarda zaman zaman kitap yazarları da olabilir. Yani kullanıcıların, genel kültürlerini geliştirmesi konusunda, ‘Telegram Kitap Grupları’nın önemli faydalar sağladığı söylenebilir.

Telegram Bilim Grubu

Bilim dünyasında, neredeyse her gün yeni bir şey keşfediliyor. Yenilikleri takip etmek, geçmişe göre çok daha kolay. Bundan yaklaşık 30 sene öncesine kadar bu konudaki gelişmeler, dergi, gazete vb. araçlardan takip edilirdi. Ancak internetin, insan hayatına dahil oluşu ile bilgi enformasyonu çağında bu tür şeylere ulaşmak çok kolay bir hal aldı.

İnternetten haberleri okumak ile yetinmek istemiyorsanız ve çevrenizde bu konuları konuşup, tartışabileceğiniz insanlar yoksa bu noktada da devreye Telegram giriyor. Platform içerisinde bilim ile ilgilenen insanların yer aldığı gruplar mevcut. Bu sayede dünyanın hangi noktasında olursanız olun, bilim alanında bilgili insanlar ile iletişim kurabilirsiniz.

Teknolojinin insan hayatına etkileri arasında verilebilecek en iyi örneklerden biri de Telegram Bilim Grupları olabilir. Bu gruplarda sadece, normal bireylerin olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Bilim alanında uzmanlaşmış kişiler de kullanıcılar ile sohbet edip, bilgi alışverişinde bulunabiliyor.

Telegram Bilim Grupları’nın en büyük avantajlarından biri de sadece yerel kullanıcılar ile etkileşim kurmamanız. Eğer yabancı diliniz varsa, başka ülkelerin vatandaşlarıyla da sohbet etme imkanına sahip olacaksınız.

Telegram Teknoloji Grubu

Telegram’daki faydalı gruplardan bir tanesi teknoloji grupları… Tıpkı bilim alanında olduğu gibi teknoloji grupları da kullanıcıların en çok tercih ettiği noktalardan bir tanesi.

Teknoloji denince, insanın aklına pek çok şey geliyor. Bu yüzden teknoloji gruplarının da geniş bir kitleye ve birbirinden apayrı gruplara sahip olduğu söylenebilir. Kimi kullanıcılar, sahip olduğu elektronik cihazların tamiri konusunda bilgi alışverişi yapıyor. Bazı insanlar, yeni bir bilgisayar toplayacaksa bu konuda dahi fikir alabiliyor. Kurumsal şirketler, yeni çıkan ürünleri deneyip, insanlara fikir sunabilirken, şirketler arasında da etkileşim yaşanabiliyor.

Yani Telegram’da yer alan teknoloji grupları hem bireysel kullanıcıların hem de büyük firmaların bile işine yarar bilgileri bünyesinde barındırma imkanına sahip.

Telegram Grubu Oluşturmak

Eğer Telegram kullanmıyorsanız veya kullanıp da nasıl bir grup oluşturacağınızı bilmiyorsanız, bu konu da çok basit. Uygulamaya giriş sağladıktan sonra sohbet kısmında yer alan kalem ikonuna basmanı gerekiyor. Bundan sonra da sohbetlere basıp, ardından yeni grup oluşturma yerine tıklamanız gerekli. Grubu oluşturduktan sonra istediğiniz kişileri ekleyebilirsiniz. Eğer gruba diğer insanların da dahil olmasını istiyorsanız, grup ayarları kısmından, grubun durumunu, ‘Açık’ veya ‘Kapalı’ olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca ayarlar kısmında yer alan link sayesinde de gruba katılacak olan katılımcıların, bu link sayesinde bünyenize katılmasını sağlayabilirsiniz.

Telegram’da Sesli Konuşma Özelliği Var Mı?

Telegram’ın, kullanıcılar sağladığı özelliklerden bir tanesi de sesli konuşma özelliği. Yani uygulamayı kullanırken, sadece yazılı sohbet seçeneği yok. İster bireysel isterseniz de gruplarda sesli olarak konuşabilirsiniz. Ayrıca Telegram’ı, benzer platformlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de ses konusunda yüksek bir kaliteye sahip olmasıdır.

Kısacası Telegram, 2013 yılında kurulduğundan bu yana önemli bir yol kat etti. Özellikle kalabalık ve büyük grupların, birbiri ile buluşmasını sağlayan Telegram; Twitter, WhatsApp, Facebook ve İnstagram gibi büyük platformların bulunduğu sosyal medyaya yeni bir soluk getirdi. Telegram grupları ise uygulamanın tercih edilmesindeki etkenlerden biri oldu.

Yukarıda en faydalı telegram grupları hakkında bilgiler paylaştık.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Kafanın Büyüklüğü IQ’yu Etkiler mi?” okumak için buraya tıklayın.
“Evde Parfüm Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“Astrolojinin Dini Kökeni Var mı?” okumak için buraya tıklayın.

Yazıyı paylaşmak isterseniz aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı