Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu kişi sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği aynı şey zannedebiliyor. Ancak iki teknoloji birbirinden oldukça farklı.

Son zamanlarda gelişen teknoloji birlikte bu iki kavram ortaya çıktı. Çoğu kişi sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği aynı şey zannedebiliyor. Ancak iki teknoloji birbirinden oldukça farklı. Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Fark Nedir? Gelin birlikte bakalım.

Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?

Sanal Gerçeklik, gerçek hayattaki nesnelerin ve ortamın bilgisayar destekli olarak yapay biçimde yeniden oluşturulmasıdır. Kullanıcılar, gerçek hayattan sıyrılarak sanal bir ortama geçiyor. Ancak sanal denilen şey o kadar gerçek ki ayırt etmek gerçekten çok zor. Sanal gerçeklik, görsel ve işitsel olarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki görüntülerin bilgisayar grafikleriyle aynı ekranda birleştirilmesidir.

Gerçek hayat ile dijital hayat aynı aynada görüntüleniyor. Bir nevi sanal gerçekliğin iki katına çıkarılmış hali.

2016 yılında çıkan PokemonGo oyunu ile insanlar artırılmış gerçeklik ile tanıştı. Bu tarz uygulamalarla insanlar gerçek ile sanal gerçekliği iç içe yaşayabiliyor. Bir ekranda hem gerçek görüntüleri hem de sanal görüntüleri izleyebiliyor.

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Farklar

Artırılmış gerçekle sanal gerçek birbiri ile ortak paydada buluşsa da, birbirinden farklılıkları bulunuyor. İkisinin de ortak paydası gerçeklik. Ancak kendi aralarında küçük değişiklikler var.

1-Sanal gerçeklik, gerçek hayattan bağımsız bir deneyim sunuyor. Artırılmış gerçeklik ise gerçek hayat ile iç içe bir deneyim yaşatıyor.

2-Sanal gerçeklikte yaşadığınız dünya yeniden oluşturulmuş. Gerçek değil. Ancak artırılmış gerçeklik, gerçek hayatın üstüne eklenmiş görüntülerle oluşuyor.

3-Artırılmış gerçeklikte gerçek dünya ile dijital dünyayı aynı anda yaşıyorsunuz. Sanal eklentiler olsa bile içinde bulunduğunuz dünya gerçek. Sanal gerçeklikte ise tamamen sanal bir dünyada yaşıyorsunuz. Gerçek dünya ile alakası yok.

4-Artırılmış gerçeklikle sanal gerçekliği birleştiren şey ise karma gerçeklik. Karma gerçeklik artırılmış gerçekliğin bir üst hali. Örneğin Microsoft’un geliştirdiği Holo Lens karma gerçeklik gözlüğü ile bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

5- Artırılmış gerçeklik uygulamalarını bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz. Ancak sanal gerçeklik uygulamalarında, etrafı görebileceğiniz ve işitme sıkıntısı olmayan giyilebilir ekipmanlara ihtiyacınız var.

Yukarıda sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik arasındaki fark nedir açıklamaya çalıştık. Peki siz olsaydınız hangi gerçekliği seçerdiniz?

Siz de teknolojiyi yakından takip etmek isteyen biriyseniz en son teknolojik ürünleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı