Youtube Para Kazanmanın Yeni Yollarını Sunuyor!

Sosyal medya üzerinden içerik üreticiliği yapan insanlar ve influencerlardan bahsetmeye başladığımız anda aklımıza gelen ilk platform Youtube. Anlık kullanıcı sayısı ve her konudaki sınırsız içeriğiyle rakiplerinden oldukça ileride ve ulaşılmaz bir seviyede bulunan platform video içerik üreticilerinin ilk, hatta tek tercihi olarak gösteriliyor.

Buna rağmen bulunduğu konumu sürekli daha yüksek seviyelere çekmek isteyen Youtube, daha fazla içerik üreticisini çekmek ve hali hazırda platformda bulunan içerik üreticilerini tutmaya devam etmek için kullanıcılarına yeni gelir elde etme yolları sunuyor. Peki nedir bu yeni yollar? Youtube‘da video üretenler hangi yeni yollar ile kazanç elde edebilirler? İşte detaylar…

Youtube video üretenlere hangi yeni kazanç yöntemlerini sundu?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen VidCon 2019 etkinliğinde yeni özelliklerini ve yeni gelir kapılarını tanıtan Youtube, etkinliğin en dikkat çekici konferanslarından birini gerçekleştirdi. Youtube bu konferansta, platformdaki içerik üreticilerinin daha fazla izleyici çekmesini, izleyiciyle anlık etkileşime girmesini ve daha fazla para kazanmasını sağlayacak yeni yöntemler sundu. Paylaşmış olduğu en dikkat çekici yenilikler ise “Super Stickers” ve “Learning Playlists” özellikleri oldu.

Super Stickers

“Super Stickers” ya da Türkçe çevirisiyle “Süper Etiketler” olarak adlandırabileceğimiz bu yeni özellik, Youtube bünyesinde 2017 yılından beri bulunan Super Chat’e entegre olarak kullanıcıya ve editörlere sunuldu. Ülkemizde maalesef kullanıma kapalı olan Super Chat sayesinde izleyiciler canlı yayında olan Youtuber’a bağış da bulunabiliyor ve yaptıkları bağışla iletmek istedikleri mesajı direkt olarak yayındaki Youtuber’ın ekranına gönderebiliyor. Bu sayede hem içerik üreticisi desteklenmiş oluyor hem de izleyici ve üretici daha rahat ve hızlı bir yolla etkileşime girmiş oluyor.

Super Stickers” ise bahsettiğimiz bu sisteme yeni bir eklenti olarak gösterilebilir. Önümüzdeki aylarda kullanıma açılacak olan bu yeni etiketleri satın alacak olan izleyiciler, yine bu etiketleri yayındaki Youtuber’a göndererek yayın içeriğini ne kadar beğendiklerini ya da Youtuber’a olan sevgilerini gösterebilecekler. Bu eklentiyle birlikte Youtube, platform üzerinden canlı yayın yapan içerik üreticilerine ekstra bir gelir kapısı sağlayacak.

Kanal Abonelik Seviyeleri

Youtube, geçtiğimiz sene içerisinde, yeni bir kanal abonelik sistemini kullanıcılarına sunmuştu. Bu sistemle birlikte kullanıcılar favori kanallarına aylık 4,99 dolarlık bir ücret karşılığında “özel abone” olma fırsatı verilmişti. Kullanıcıya özgün etiketler, yeni yüz ifadeleri ve diğer ekstra özelliklerin sunulduğu bu abonelik sistemine platform tarafından farklı bir boyut getirildi. Kanal sahibi tarafından seviyelere ayrılacak bu özel abonelik sistemi sayesinde içerik üreticiler beş farklı seviyede aboneye sahip olabilecekler ve bu beş seviyenin her birinin kendine özgü ekstra özellikleri bulunuyor olacak. Dünyaca ünlü birkaç kanal üzerinde denenen bu sistem sayesinde bu kanalların abonelik gelirinin neredeyse altı katına çıktığı gelen bilgiler arasında.

Eğitim Listeleri Geliyor!

Online eğitim dünyasında yeni bir şeyler öğrenmenin en iyi yollarından ve platformlarından biri Youtube ve bünyesinde de birçok eğitim alanında çalışan içerik üreticisi barındırıyor. Bu üreticilerin işini kolaylaştırmayı hedefleyen Youtube, eğitim videolarının daha düzenli ve kolay bulunabilir olması için yeni bir listeleme özelliği sunuyor. Bu özellik sayesinde içerik üreticileri içeriklerini kategorize edebilecek, bölümlere ayırabilecek ve düzenli bir sıraya sokabilecek. Bu özellik sayesinde eğitim konusunda çalışan içerik üreticileri daha fazla görünür olup daha fazla maddi kaynak sağlayabilecekken kullanıcılar da aradıkları bilgiye daha hızlı ulaşabilecek.

Peki Youtube’da içerik yani video oluşturanlar bu özellikleri hemen kullanmaya başlayabilirler mi? Bu yeni atılım Youtube’da neyi değiştirebilir? Detaylar haberin devamında…

DETAYLAR İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı