Whatsapp’ta Pegasus Alarmı!

Sizleri mobil uygulamalarımızı saran casus bir yazılım platformuyla tanıştıracağım. İsrailli bir firma tarafından üretilen Pegasus adındaki bir casus uygulamasının etkilediği ve kendi alanı içerisine aldığı ülkeler arasında Türkiye de var. Aynı isimi taşıyan hava yolu şirketi Pegasus ilk aklımıza gelen şey. Fakat çok farklı bir yazılımdan bahsediyoruz. Casus uygulamasını oluşturan bu durum telefon kullanıcıları için büyük bir tehdit oluşturuyor diyebiliriz. Keza gelen haberlerin büyüklüğü; Pegasus, kısa mesaj içeriklerini, tarayıcı geçmişi verilerini, Whatsapp çağrıları ve mesajlarını, Gmail, Facebook, viber, Skype ve Twitter’dan gelen değerli verilerinizi de alabiliyor, akıllı cihazların kamera ve mikrofonunu da kontrol edebilir düzeyde olduğu anlaşıldı.

Sosyal medya kullanıcıları tehdit altında diyebiliriz. ABD merkezli olan bir habere göre, İsrailli bir firma tarafından akıllı telefon sahiplerinin neredeyse tamamını ilgilendiren bir casus yazılım yayınlandı. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Türkiye’nin de olduğu 45 ülkede pek çok kullanıcıların akıllı telefonlardan etkilendikleri belirtiliyor. Günümüzde çok normal bir şey olarak görülebilir tabi. Hele ki teknoloji bu denli gelişmişken.

Peki Pegasus nasıl çalışıyor? Sizi de etkilemiş olabilir mi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı