TikTok Nedir, Güvenlik Ayarları Nasıl Kullanılır?

TikTok, kısa süre içerisinde dünyada ve Türkiye’de en sevilen kısa video paylaşım uygulamalarından bir haline geldi. Pek çok eleştirilere rağmen kullanıcı güvenliğine önem verdiğini söyleyen sosyal medya platformu, kullanıcılarına pozitif ve de güvenli bir uygulama deneyimi yaşatabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. TikTok uygulaması ve kullanabileceğiniz güvenlik araçları ile ilgili işte size ipuçları…

Kısa video uygulaması TikTok, 2018 yılına damgasını vurmuştu. Hatta Google Play “en eğlenceli” kategorisinde 2018 yılının en iyi uygulamalarından biri olarak seçilmişti. TikTok özellikle kullanıcılarının yaratıcılıklarını ön plana çıkarıp sergilediği bir sosyal medya platformu olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Söz konusu kısa video uygulamasının, dünyada bu kadar hızlı popülerleşmesi arkasında yatan en önemli sebeplerden biri de; dünyanın farklı yerlerindeki insanların yeteneklerini ve hayatlarındaki önemli anları akıllı telefonlar aracılığıyla paylaşabilmelerine olanak sağlaması.

Akıllı telefonlar ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi yoğun bir şekilde kullanılıyor. kullanıcılar akıllı telefonları aracılığıyla bilgiye Erişebiliyor, alışveriş yapabiliyor, pek çok yeniliği keşfedebiliyor, paylaşımlar yaparak sohbet etme şansı yakalıyor. Böylece insanların içerik üretim ve tüketimleri gibi kendilerini ifade etme yöntemleri de değişiyor.

TikTok, kullanıcılarına aslında önemli anlarını paylaşabilmek için 15 saniyeyi en iyi bir biçimde kullanmalarını sağlıyor. Uygulama, dünyada farklı yerlerde bulunan farklı özelliklerdeki milyonlarca kullanıcısı için, hem eğlenceli, yaratıcı ve etkileyici bir ortam sunmaya hem de hem de pozitif ve güvenli bir deneyim sağlamaya çalışıyor.

TikTok, onbinlerce sayıdaki videoyu ve hesabı incelemekte olan bir moderasyon ekibini bünyesinde barındırıyor. Bu ekibin periyodik eğitimlerle kendini geliştirmesi sağlanıyor. Söz konusu ekipte kullanıcıları için güvenliği en üst seviyede tutacak ve onları koruyacak yeni önlemler eklemek için çalışıyor.

TikTok’ta kullanabileceğiniz güvenlik ayarları

TikTokta hesap açabilmek için bir yaş sınırı bulunuyor. TikTokta bir kullanıcının hesap açabilmesi sırasında 13 yaş sınırı şart olarak koşuluyor. Bu da 13 yaş altındaki kullanıcıların platformda ebeveynlerinden habersiz olarak içerik paylaşmasını engelliyor.

Uygulama, ebeveynlere ekran önünde harcanacak süreyi sınırlama şansı da soruyor. Bu özellik belirlenen farklı bir şifre ile devreye sokuluyor. süreyi sınırlama özelliği sayesinde 40, 60,90, 120 dakika gibi seçenekler içinden ekranda harcanacak sure  belirlenip, ayarlanabiliyor. belirlenen Bu süre dolduktan sonra kullanıcı bir uyarı ile karşılaşıyor ve hala kullanmaya devam etmek istiyorsa tekrardan şifre girmesi isteniyor.

TikTok’ta herkes için uygun olmayan içeriklerin görüntülenmesini de sınırlıyabiliyorsunuz. platformda bulunan “sihirli görüntüleme modu” özelliği sayesinde herkes ve her yaş grubu için uygun olmayacak olan içeriklerin  görünümü sınırlandırılabiliyor. Bu özellik yapay zeka ile destekleniyor ve ayrıca 30 gün geçerli olacak olan bir şifre ile etkinleştirilebiliyor.

TikTok’ta yorumları da filtreleyebiliyorsunuz. Bunun için istenmeyen yorumlar için bir liste oluşturmanız gerekiyor. Uygulama, oluşturduğunuz bu listede geçen anahtar kelimeleri yorumlar içerisinde anında tespit ederek size ulaşmadan siliyor.

TikTok kullanıcılarının gizlilikleri için de bazı seçenekler sunuyor. Uygulamadaki bu özellikler ile kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerini çok daha iyi bir şekilde kontrol etmelerini  ve ayrıca gizliliklerini sağlamalarını sağlıyor. TikTok ‘ta kullanıcılar gizlilik ayarları aracılığıyla; kimlerden yorum gelebileceğini, kimlerin takip edebileceğini, kimlerden mesaj ve tepki alabileceklerini ve ayrıca kimlerle etkileşime geçebilecekleri belirleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra paylaştıkları içeriklerin indirilmemesini de sağlayabiliyorlar ve bir engelleme listesi de oluşturabiliyorlar.

Peki TikTok Türkiye’de ve dünyada ne durumda? Neden eleştiri yağmuruna tutulmuştu? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı