Sosyal Medya Yetişkinleri Olumlu Etkiliyor!

Bugüne kadar genellikle sosyal medyanın insanlar üzerindeki olumsuz etkileri çok sık konuşuldu, tartışıldı. Hatta bu haberimizin başlığını ilk okuduğunuzda size yazım hatası gibi gelmiş bile olabilir. Bunu düşünmekte haklısınız da. Çünkü uzmanlar çoğunlukla sosyal medyanın hep karanlık yönlerinden bahsediyorlar. Ancak son yapılan araştırmalar bunun tam tersini kanıtlar sonuçlar elde etmeye başladılar. Sosyal medya kullanan bireylerde pek çok olumlu değişiklik gözlemlediler. Peki bunlar neler, sosyal medya insanları olumlu yönde nasıl etkiliyor? İşte detaylar…

Sosyal medya yetişkinler için neden faydalı?

Dünyada neredeyse 3 milyar kişi sosyal medya ağına sahip. Bugüne kadar yapılan araştırmalar da bu insanların sosyal medya kullanımlarının onları olumsuz yönde etkilediğine dair pek çok sonuca ulaşılmıştı. Ancak bu iç karartıcı haberlere karşın Michian Eyalet Üniversitesi’ndeki uzmanların araştırma sonuçları bunun tam tersini kanıtlar nitelikte. Bu araştırmaya katılan binlerce kişi üzerinde tescillenen verilere göre sosyal medyanın pek çok faydası olduğu da ortaya çıktı.

Bu haberi pek çok kişi “Ben zaten biliyordum” diye karşılarken; bazılarımız ise hayrete düşebilir.  Ama genel kanı şu ki bu haber sosyal medya kullan pek çok kişiyi sevindirecektir. Ancak şunu da hemen ekleyelim: Her kesimden insanı sevindirecek bu haberdeki araştırmanın sonuçlarının yetişkinler için olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nde medya ve bilgi profesörü olan Keith Hampton, dünyanın en uzun süren hane halkı araştırması olan Panel Gelir Dinamikleri Çalışması’nı gerçekleştirmiş. Bu çalışmada yetişkin katılımcılardan 13.000’den fazla ilişkinin verilerini analiz etti. Anketten elde edilen veriler 2015 ve 2016 yılları arasında kullanılmış ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ve psikolojik sıkıntı ile ilgili sorulardan oluşmaktaydı.

Analizde, ankete katılan sosyal medya kullanan yetişkinlerin yüzde 63’ünün önceki yıllara kıyasla psikolojik sıkıntı yaşama olasılığının düşük olduğunu ortaya koydu.

Hampton, aynı zamanda genişletilmiş aile üyelerine sahip olmanın, aynı sosyal medya platformlarını kullanmasının, aile üyelerinin akıl sağlığı düşmediği sürece, büyük depresyon veya şiddetli anksiyete içeren psikolojik rahatsızlığı daha da azalttığını tespit etti.

Peki bu araştırma sonucuna göre sosyal medya insanların yalnız olmadığı hissini nasıl uyarıyor ve rahatlatıyor? Ayrıca sosyal medya insanların aidiyet ihtiyaçlarını nasıl gideriyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı