Sosyal Medya Hesabınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Sosyal medya hesabınız çalındıysa veya taklit ediliyorsa neler yapabilirsiniz? Haberimizde...

Sosyal medya pek çoğumuzun gün içinde uzun zamanlar geçirdiği; düşüncelerini ve yaşadığı anları başka insanlarla paylaştığı bir mecra. Fakat aynı zamanda bazı tehditler de barındırıyor. Bu tehditlerden biri de çalınan sosyal medya hesabı..

Sosyal medya da büyük bir tehdit oluşturan bu siber saldırganlar; sahip olduğunuz sosyal medya hesabını ele geçirerek sizin kendi hesabınıza giriş yapmanızı engelliyorlar. Sadece bununla da kalmıyor; sizin hesabınızdan çirkin paylaşımlar yaparak adınızı karalayabiliyor; hatta çaldıkları hesabınızı gelir kapısı olarak da kullanabiliyorlar. Peki çalınan sosyal medya hesabı nasıl geri alınır? Bu durumda neler yapmalı? Nereye şikayet etmelisiniz? İşte detaylar…

Sosyal medya hesabı çalındığında neler yapabilirsiniz?

Sosyal medya kullanan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Kullanıcılar ise bu sanal dünyanın büyüsüne kapılıp; bilgilerinin güvenliğini çoğu zaman önemsemiyorlar. Oysa ki sosyal medya kullanırken her an tetikte olmak ve bu platformdaki güvenliğimizi sağlamak çok önemli. Çünkü özellikle son yıllarda adını sıkça duyduğumuz siber saldırganlar için kullanıcılardan çaldıkları her bir bilgi define değerinde…

Biçok kişi sosyal medyadaki bu zorbalara karşı önlem alsa da onlar bir yolunu bulup, hesabınızı ele geçirebiliyorlar. Bu durumun farkında olan Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformları; bazı hizmetler sunuyor. Örneğin bu gibi hırsızlık durumlarında kullanıcılarına destek olduğu yardım merkezleri bulunuyor. Siber zorbaların mağduru olan kullanıcılar; bu yardım merkezlerinden şikayette bulunabiliyorlar. Şimdi Fcaebook, Twitter ve Instagram’da sosyal medya hesabı çalınanlar nerelere şikayet edebilirler hemen aktaralım:

  • Instagram hesabının çalınması durumunda neler yapabilirsiniz?

Instagram hesabının çalınması durumunda yapmanız gerekenler oldukça basit. Hesabınızın birinin eline geçtiğinden şüpheleniyorsanız veya biri sizin hesabınızı taklit eden içerikler paylaşıyorsa; bu konuda Instagram’ın Yardım Merkezi’nden destek alabilirsiniz.

Instagram  uygulamasına giriş yaptıktan sonra Ayarlar sekmesinden Yardım’ı seçin. Buradan Yardım Merkezi’ne tıklayın, yönlendirilen sayfadan Gizlilik ve Emniyet’i seçin. Instagram’da yaşayabileceğiniz her konuda ipuçlarının yer aldığı bu sayfadan şikayet talebi oluşturabilirsiniz.

Instagram hesabının çalınması ve başkasının eline geçmesi durumunda eğer Instagram hesabınıza giriş yapamıyorsanız; o zaman yapmanız gereken şey daha farklı. Bunun için Giriş yapmayla ilgili yardım al’a tıklayın. E posta adresinizi, telefon numaranızı veya hatırlıyorsanız kullanıcı adınızı girin. Sonrasında ise bir e posta adresi girin. Bu arada hemen belirtelim: Instagram’la paylaştığınız bu e posta adresinizin şifresini kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Şikayet talebinizden sonra paylaştığınız e posta adresinize kimlik doğrulamanız gerektiğini içeren bir mesaj alacaksınız. Burada sizden bir kaç bilgiyi paylaşmanız istenecek. Sonrasında ise hesabınızın kurtarılmasıyla alakalı süreçte Instagram tarafından bilgilendirileceksiniz.

Eğer Instagram’da bir hesap sizi taklit ediyorsa; bunun için de şikayette bulunabilirsiniz. Instagram tarafından paylaşılan formu doldurarak şikayette bulunabilirsiniz. Formda yer alan seçeneklerden hesaba ilişkin bilgileri doldurmanız önemli. Ardından şikayet talebiniz alındıktan sonra ilgili hesap Instagram tarafından incelenecektir. Şunu da belirtmeliyiz ki şikayet talebinde sadece hesabı taklit edilen kişi bulunabilir, bir yakını şikayet edemez.

  • Facebook hesabının çalınması durumunda neler yapabilirsiniz?

Facebook hesabının çalınması veya kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi durumunda ilk yapmanız gereken şey; hesabınıza giriş yapın ve şifreyi değiştirin. Eğer giriş yapamıyorsanız Facebook Yardım Merkezi‘nden şikayet edebilirsiniz.

Facebook hesabının çalınması durumu söz konusu değilse; ancak Facebook hesabınız taklit ediliyorsa bu durumda da yapmanız gereken şey oldukça basit. Öncelikle hesabın kapak fotoğrafındaki üç noktaya tıklayın. Bu bölümde yer alan Şikayet Et adımını seçin. Sonrasında ise karşınıza çıkan formu doldurun. Şikayet talebiniz üzerine hesap, Facebook tarafından incelenir. Eğer sahte olduğu tespit edilirse kapatılır. Süreci hızlandırmak için  başkalarından destek alıp,  şikayet etmelerini de isteyebilirsiniz.

  • Twitter hesabının çalınması durumunda neler yapabilirsiniz?

Twitter hesabının çalınması veya başkalarının eline geçmesi durumunda yapmanız gerekenler ise şöyle: Tıpkı diğer sosyal medya hesabı çalınma durumunda yapıldığı gibi bu konuda öncelikle Yardım Merkezi’nden destek alabilirsiniz.

Twitter hesabının çalınması durumunda öncelikle; Yardım Merkezi sayfasına tıklayın. Burada bulunan Güvenlik ve Emniyet bölümünden Güvenlik ve Ele Geçirilmiş Hesaplar’ı seçin. Eğer hesabınıza giriş yapabiliyorsanız ama birinin eline geçtiğinden şüpheleniyorsanız şifrenizi değiştirin. Ardından Twitter uygulamasına erişim izni verdiğiniz uygulamaların iznini kaldırın. Bunları yapmanız sorunu çözmüyorsa yine Yardım Merkezi’ndeki diğer alanlardan destek alabilirsiniz.

Peki sosyal medya hesabınızı çalan kişi suç işlemiş sayılıyor mu? Bu hırsızlığı yapan kişilere ceza uygulanıyor mu? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba iyi çalışmalar Instagram ekibi Instagram hesabım çalındı ve tüm giriş ve doğrulama yöntemleri değiştirmişler hesabımı almama yardım ederseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı