Sevgilisiyle Sosyal Medya Şifresini Paylaşanlar Dikkat!

Çiftler birlikte vakit geçirdikçe her şeyi paylaşmaya başlıyorlar. Günümüzde buna sosyal medya şifreleri de dahil oldu. Bu davranış çoğunlukla ilişkide güven oluşturmak için yapılıyor. Birbirlerinden saklayacakları birşey olmadığının bir ifadesi olarak sadece sosyal medya şifrelerini değil, e-posta şifrelerini ve hatta online bankacılık şifrelerini de paylaşıyorlar. Bu durum ise maalesef çoğu zaman kötü sonuçlar doğuruyor. Çünkü her kim olursa olsun kişisel bilgi ve kişisel verilerin paylaşılmaması, kişisel güvenlik için oldukça önemli.

Şifrelerini paylaşanlar pişmanlık yaşıyor!

Yapılan araştırmalar evli veya bekar çiftlerin yüzde 67’sinin şifrelerini partnerleriyle paylaştığını gösteriyor. Bu da aslında çiftlerin yarısından çok daha fazlası demek oluyor. Şifre paylaşımı sonrasında bu konuda hiçbir çizginin çekilmemiş olması zaman içerisinde bireyin hem gözetlenme baskısı yaşamasına hem de siber dolandırıcılık ile karşılaşmasına kadar çeşitli durumlarla karşılaşmasına sebep oluyor.

Şifrelerini paylaşanların büyük bir kısmı daha sonra pişmanlık yaşadıklarını belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar, 18 yaş ve 31 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 41’inin sevgilileriyle şifrelerini paylaşmış oldukları için pişman olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya hesaplarını izinsiz kontrol ediyorlar!

Sevgilileriyle şifrelerini paylaşanların yüzde 30’luk bir kesim ise partnerlerinin izinsiz olarak sosyal medya hesaplarını kontrol edip, kullandığını dile getiriyorlar.

Şifre paylaşımı ile ilgili görüşler ilişki başlarında ve sonlarında da farklılaşabiliyor. Örneğin henüz ilişkileri yeni olan ve ilişkilerinin çok başlarında olan çiftlerin yüzde 36’sı aralarındaki bu şifre paylaşımının onları mutlu ettiğini ve oldukça önemli olduğunu söylüyorlar. Uzun yıllardır birlikte olan çiftler ise bu konuda onlarla aynı görüşte değiller. İlişkileri uzun süredir devam eden çiftlerden sadece yüzde 9’u bu fikre katılıyorlar.

Ayrılan çiftler şifrelerini değiştiriyorlar mı? Değiştitmediklerinde başlarına neler gelebilir? Haberin devamında.:.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı