Facebook’un Sanal Parası Libra Geliyor!

Facebook, kendi para birimini gelecek sene içerisinde pazara sunacağını belirtti. Facebook‘un para biriminin adı ise Libra olacak. İşte detaylar…

2004 yılında okul çevresinde Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, tüm dünyada hızlıca kullanılmaya başlandı. Kurulduğu ilk yıllar Amerika’nın birkaç okulu tarafından kullanılırken günümüzde 2,5 milyara yakın aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Hatta uzun yıllardır çıkan onca sosyal medya platformuna rağmen hala günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformu olma unvanına sahip bulunuyor.

Facebook’un para birimi Libra neler yapacak?

Facebook, geçtiğimiz günlerde kendi sanal para birimini kurduğunu duyurdu. Bu sanal paranın adı Libra. Libra aslında geleneksel finansal sisteminin dışında kalan kişileri, dijital finans sistemiyle buluşturmayı hedefliyor. Geleneksel finans sisteminin dışında kalan ancak cep telefonu kullanıcısı olan; internet erişimi bulunan kişilerin sayısı düşünüldüğünde hedeflenen kitlenin hiç küçümsenmeyecek bir kitle olduğu görülüyor. Özellikle Facebook‘un sahip olduğu büyük kitle de düşünüldüğünde bu para biriminin piyasayı önemli ölçüde etkileyeceği konusunda neredeyse hiç şüphe yok.

Facebook‘un bu kripto para birimi olan Libra ‘nın, klasik piyasa işleyişini değiştireceği konuşuluyor. Hatta Libra‘nın diğer sistemlere göre daha ucuz olacağı da konuşulanlar arasında yer alıyor. Çünkü dünyadaki az kazanan kesimin finansal işlemlerde ödemek zorunda olduğu ciddi anlamda bir gider de sözkonusu. Libra bu noktadaki sorunu da aşmayı hedefliyor.

Libra‘nın Bitcoin ve diğer pek çok kripto para gibi kendiliğinden bir değeri olmayacak yani tam bir blok zincir sayılmıyor. Dolayısıyla kripto paralardaki fiyat dalgalanmalarının pek çoğu da Libra için geçerli olmayacak.

Libra ile ilgili endişeler ne?

Libra ‘nın önündeki önemli engellerden biri bankacılık sistemi. Çünkü bankacılık sisteminin bizim gibi kesin kurallara bağlanmış olduğu büyük ülkelerde bu gibi geleneksel finansal yöntemlerin dışındaki finansal yöntemlerin işleyişi biraz daha zor olabiliyor. Özellikle bankacılık sisteminin göreceli olarak daha az kurala dayandığı Afrika gibi ülkeler ise bu gibi sistemlerin daha çabuk yaygınlaşmasını sağlayabiliyor.

Facebook‘un kurucularının yaptığı açıklamada Libra hakkında bazı endişeler de dile getirildi. Libra ‘nın merkez bankasından paranın kontrolünü alabilecek olması üzerine bazı uyarılarda bulundu. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Libra kullanımının yaygınlaşması için bu dijital paranın bir banka hesabına aktarılması ve yerel para birimine dönüştürülerek çekilebilmesi oldukça önemli. Libra üzerine çalışmalar hızla sürerken; bu dijital paranın kontrol altında tutulmasına yönelik de çeşitli organizasyonlar oluşturuluyor. IMF ve G7 grubu projeyi denetlemek için özel bir grup oluşturdu. Aynı şekilde İsviçre de para birimini denetlemek üzere bağımsız bir organizasyon oluşturmuş durumda.

Libra hakkındaki en önemli endişelerden bir tanesi de güven sorunu. Güven sorunu Facebook‘un da aynı zamanda en büyük sorunu. Yaşanan krizler sebebiyle kullanıcıların Facebook‘a duyduğu güvenin azalması Libra ‘nın önündeki en büyük engel gibi duruyor.

Peki Libra’nın avantajları neler? Facebook ‘un sanal para birimi diğerlerine göre neden daha avantajlı? Facebook bu para ile ilgili başka hangi sürprize hazırlanıyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Dilara Korkmaz

Dilara Korkmaz

Merhaba,Ben Dilara İstanbul Üniversitesi iktisat 3.Sınıf Öğrencisiyim.İstanbul Üniversitesi Girişimcilik Klübünde aktif üyeyim.Teknoloji ve dijitaldeki gelişmeler beni heyecanlandırdığı için bununla ilgili yazılar yazıyorum. Moblobi.com’da sizleri köşeme bekliyorum. Moblobi: https://moblobi.com/author/dilara-korkmaz/ E-posta: ddilarakorkmazz@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı