Facebook, WhatsApp ve Instagram Mesajları Bağlanıyor!

Facebook, geçtiğimiz seneler içerisinde sosyal medya devi Instagram ve en çok kullanılan mesajlaşma servislerinden biri olan Whatsapp ’ı satın almıştı. Bu süreçten sonra Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’ün bu en çok kullanılan üç mobil uygulamayla ne yapacağı merak konusuydu.

Kendi kurduğu ve diğerlerine göre ilk göz ağrısı olarak adlandırabileceğimiz Facebook’un hak ettiği saygıyı görmediğini düşünen Zuckerberg’in şimdi ki planı ise bu üç uygulamanın mesajlaşma sistemlerini birbiriyle entegre hale getirmek. Facebook’un kurucularından olan ve sonrasında şirketle bağlarını koparan Chris Hughes’a göre bu uygulamalar arası entegrasyonun yapılmasının en büyük sebeplerinden biri ABD hükümetinin Facebook’a daha fazla problem çıkarmasını önlemek.

Instagram Direkt Mesajlarda Yenileme Çalışmaları!

Sosyal medya denilince akla ilk gelen adreslerden biri olan Facebook, Instagram ’ın DM yani direkt mesaj özelliğini yine şirketin Messenger adındaki mesajlaşma servisinin kodlarıyla tekrar düzenlemeye karar verdi. Firmanın bu adımı atmasının ardından Instagram, Facebook ve Whatsapp kullanıcıları bu üç platform arasında dilediği gibi iletişim kurabilecek. Yani bir örnekle basitleştirmek gerekirse, Instagram üzerinden Facebook’taki bir arkadaşınızla iletişime geçebileceksiniz.

Facebook Rekabeti Ortadan Kaldırıyor Mu?

İlk bakışta gayet kullanışlı ve “Neden olmasın?” sorusunu sordurtan yeniliğin arka perdesinde ise biraz tuhaf işler dönüyor olabilir. Bildiğiniz üzere, uzunca bir süredir sosyal medya platformu olarak Facebook’un sık sık yaşamaya başladığı skandallar kurucu ve CEO Mark Zuckerberg’i epey zora sokmuştu, hatta zora sokmaya devam ediyor da diyebiliriz. Fakat, bu skandallardan ve skandal sonrası uygulamalardan Whatsapp ve Instagram etkilenmediler.

Aynı şirketin üç farklı platformu olan bu üç platformun arasındaki en büyük fark ve Instagram ve Whatsapp ’ın etkilenmemesinin en büyük sebebi, bu platformun Facebook’a göre hala daha Zuckerberg’ten ayrı ilerlemeye devam etmesiydi ama zaman içerisinde bu durum biraz değişti. İşte tam bu noktada, ABD Federal Ticaret Komisyonu şirketle ilgili rekabet konusunda bir soruşturma başlatmıştı.

Sebep Hükümet Baskıları Mı?

Zuckerberg’in yaptığı baskıların sonucunda Whatsapp ve Instagram ’ın kurucuları Facebook’la olan bağlarını tamamen kopardı. Bu Zuckerberg için çok yeni değil çünkü kendisi Facebook’u beraber kurdukları birçok insanın da şirketten ayrılmasına sebep olmuştu. Bu süreçten sonra Federal Ticaret Komisyonu, şirketin Whatsapp ve Instagram ‘ı alma sebebinin rekabeti ortadan kaldırmak olup olmadığını soruşturmaya başlamıştı.

Bu soruşturma sürecinin akabinde gelen bu mesaj servislerinin entegrasyonu planından sonra Facebook kurucularından olan Chris Hughes, bu entegrasyonun sebebinin Zuckerberg’in hükümetin tekrar yapabileceği suçlamaları zorlaştırmak istemesi olduğunu söyledi. Hughes’ın bu iddiasının ne kadar doğru olduğu tartışılır fakat bu entegrasyon gerçekten de Facebook’un işine rekabet soruşturmaları konusunda yarar gösterebilir.

Peki Facebook platformların isimlerini değiştiriyoe mu? Instagram ve Whatsapp’ın yeni isimleri ne olacak? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı