Facebook Kullanıcıları için Kafe Açıyor!

Facebook, uzun zamandır gizlilik ihlali konusunda yaşadığı sorunlara karşın yeni bir yönerge hazırlığı içinde. Facebook, güncellenen gizlilik ayarları ve kullanıcı haklarını daha anlaşılır kılmak için yeni bir çalışma hayata geçirecek. Çalışmanın içeriği ise bir hayli ilginç. Gizlilik ayarları hakkında kullanıcıları bilgilendirmek için kafe açılması kararı verildi. Bilgilendirme kafelerinden ilki ise İngiltere’de açılacak. Facebook Cafe adı verilecek olan bu kafelerde neler olacak? Ne amaçla açılacak? Detaylar haberimizde…

Facebook Cafe ‘de neler olacak?

Açık ara farkla dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook, değişen dünya düzeninde bile liderliği elinden bırakmıyor. Facebook’un adının skandallarda yer almadığı bir gün bile yokken, Zuckerberg’in artık adının yerine geçen ‘güvenilmez’ sıfatından ve onlarca veri sızdırılmasından sonra bile popüler sosyal medya platformu her sene olumlu yönde büyüyor. Herhangi bir şirket Facebook’un yerinde olsaydı muhtemelen bunca skandala dayanamayarak düşüşe geçerdi. Ama Facebook sürekli olarak bir yükselişte.

Facebook’un güvenlik konusundaki itibarı oldukça zedelenmiş gibi görünse de, istatiksel olarak duruma bakıldığında sonuçlar enteresan. Bir araştırma şirketi olan  Environmental, Social, and Governance (ESG), ‘elit listeden’ Facebook’un çıkarıldığını açıkladı. Bu arada bilmeyenler için hemen söyleyelim: ESG araştırma şirketi farklı parametreleri her sene değerlendirerek başarılı, güvenilir, elit şirketleri açıklıyor.

ESG araştırma şirketinin açıkladığı listede yer alan şirketler birçok anlaşmalara imza atıyor. Facebook ise 2009 senesi itibarı ile her sene listedeki yerini korudu. Ancak bu sene listede olmamasının şaşırtmadığı da söylenebilir. Uzun zamandır adının yer aldığı skandallardan dolayı listede adının olması ise daha şok edici olabilirdi.

Facebook İtibarını Düzeltmek İstiyor!

Facebook’un senelerce kullanıcılarının verilerini depolayıp şirketlere sattığı ortaya çıktı. Verilen gizlilik sözleri ihlal edildi ancak şuan Facebook kullanıcılarının gözünde yerle bir olan itibarını düzeltmeye çalışıyor.

Şirket kullanıcılarını gizlilik konusunda bilgilendirmek ve onlara yardımcı olabilmek adına bir kafe açmaya karar verdi. Bu kafelerin adının ise Facebook Cafe olması planlanıyor.

Gazetede yer alan habere göre Facebook, İngiltere’de beş farklı noktada 28 Ağustos- 5 Eylül tarihleri arasında kafeleri açmayı planlıyor. Bilgilendirme için gelen kullanıcılara kafelerde ücretsiz olarak kahve servisleri yapılacak ve kullanıcılar gizlilik politikaları hakkında bilgilendirilecek. Kafeler ‘Pop-up’ olarak adlandırılırken; İngiltere’de yer alan kullanıcılar ise bu durum için ‘Heyecan verici’ diyorlar.

Facebook Kuzey Avrupa Başkan Yardımcısı olan Stave Hatch ise herkesin sosyal medyada paylaştığı gönderilerin gizliliği konusunda endişelendiğini ancak kimsenin bu konuda ne yapacağını kestiremediğini açıkladı. Facebook’ta ise gizlilik ayarlarını özelleştirerek daha kolay ve hızlı bir hale getirdiklerini savundu.

Peki Facebook’un gizlilik sorunu ne? Facebook Cafe ‘lerde kullanıcılara hangi yardımlarda bulunulacak? Facebook Cafe de neler olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı