Türkiye’de Mobil İnternet Hızı Ne Durumda?

İnternet artık çocuklardan yaşlılara kadar hepimizin hayatının önemli bir parçası haline geldi. Her birimiz günümüzün büyük bir çoğunluğunu internete bağlı kalarak yaşıyoruz. Dolayısıyla çoğunlukla mobil  olduğumuz hayatımızda kullandığımız mobil cihazlardaki internet hızının da önemi büyük oluyor. yapılan bir araştırma ülkelerin mobil internet hızlarını açığa çıkardı. Peki en yüksek mobil internet hızına sahip ülke hangisi? Türkiye’nin mobil internet hızı ne durumda? İşte detaylar…

Türkiye nüfusunun yüzde 78’i internet kullanıcısı ve yine nüfusun da yüzde 77’si akıllı telefona sahip. Bu veri bize mobilden internete bağlanma potansiyelini açıkça ortaya koyuyor denilebilir. Hatta sizinle şu veriyi de paylaşalım. Ülkemizde halihazırda 52 milyon kişi sosyal medya kullanıyor ve bunların 44 milyonu sosyal medyaya cep telefonlarından erişmeyi tercih ediyor. Yine bu veri de ülkemizdeki mobil internet tüketimini net bir şekilde gösteriyor.

Mobil internet kullanımı bireyler için bu kadar önemli olunca elbette ülkeler de bireylerin bu ihtiyacını karşılamak amacıyla alt yapı geliştirmelerini sürdürüyorlar. Ancak ihtiyaç büyük ve tüketim de çok olunca bazı ülkelerde ne yazık ki mobil internet altyapısı yetersiz kalıyor ve çoğunlukla internet hızı yavaşlıyor.

En hızlı mobil internet hangi ülkede?

Geçtiğimiz günlerde ülkelerin mobil internet hızlarını konu alan bir araştırma yapıldı ve medya takip ajansı PRNet bu araştırmayı inceledi. Buna göre ülkelerdeki mobil internet hızları belirlenmiş oldu. Dünya geneline bakıldığında mobil internet hızının en yüksek olduğu ülke NorveçNorveç’te mobil internet hızı 67,3 Mbps. Pek çok standardının yüksekliği ile bilinen Norveç’te anlaşılan mobil internet hızıı da diğer ülkelere göre oldukça yüksek.

Bu arada bilmeyenler için bu verileri anlamaları adına hemen söyleyelim: Mbps‘in açılımı aslında “megabits per second” demek. Yani saniye başına megabit olarak düşünülebilir. Bunu sıklıkla kullandığımız megabyte ile karıştırmamanız oldukça önemli. Çünkü megabyte internet hızını ölçerken kullanılmaz. Bahsettiğimiz megabit veri hızını anlayabilmek adına kullanılan bir hız ölçü değeridir. Örneğin 8 Mbps‘lik yani 8 megabit’lik bir internet hızı ile saniyede 1 megabyte veri indirebilirsiniz. Bunu da ülkelerdeki mobil internet hızını değerlendirirken göz önüne alabilirsiniz.

Şimdi konumuza geri dönelim ve kaldığımız yerden devam edelim. Mobil internet hızının en yüksek olduğu ikinci ülke ise Kanada olmuş. Kanada’nın mobil internet hızı 65,1 Mbps olarak belirlenmiş.  

Mobil internet hızının yüksek olduğu üçüncü ülke ise Hollanda. Hollanda’nın mobil internet hızı 60,7 Mbps civarında.

Dünyada en hızlı mobil internete sahip olan ülkelerini paylaştıktan sonra gelelim Türkiye’nin mobil internet hızına. Ancak bunu açıklamadan ve sıralamadaki yerini belirtmeden önce hemen paylaşalım. Türkiye mobil internet hızı ile ABD, Çin ve İngiltere gibi ülkeleri geride bırakmış görünüyor. Bu sonucun tahmin edilmesi zor olsa da veriler ülkemizdeki mobil internet hızının bu dünya devlerinin önünde olduğunu gösteriyor.

Peki Türkiye’nin mobil internet hızı ne kadar? Listede kaçıncı sırada ve bize en yakın ülke hangisi? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı