Telefonlarımızı Koronavirüs’e Karşı Nasıl Temizlemeliyiz?

Koronavirüs tehliklesine karşı telefonumuzun ve cihazların temizliğini nasıl sağlayabiliriz?

Şu sıralar günümüzün en önemli maddesi korona virüs. Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan bu salgından korunmak için en önemli şey ise hijyen. Öncelikle ellerimizin hijyenine çok dikkat etmeliyiz. Ardından toplu ortamda bulunmamaya ve mümkünse evden çıkmamaya özen göstermeliyiz. Özellikle de ellerimizi yüzümüze kesinlikle dokundurmamalıyız.

Tüm bu hijyen ortamını sağlarken bizim için tehlike yaratan şeylerden biri de elimizden bir an olsun düşürmediğimiz cep telefonlarımız ve teknolojik cihazlarımız. Kendi hijyenimizi korumak için bu cihazların temizliğine de özen göstermeliyiz. Peki telefonumuzun ve kullandığımız cihazların temizliğini nasıl sağlayabiliriz? İşte ipuçları…

Korona Virüs’ ten korunmak için telefon temizliğine dikkat!

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkemizde de yayılmaya başlayan virüs için hijyen önlemi almak en basit ve en önemli kural. Özellikle şu günlerde el, yüz ve bulunduğumuz mekan temizliğine maksimum özen göstermeliyiz. Bu noktada elimizden düşürmediğimiz ve yüzümüz ile de temas eden telefonlarımızın hijyeni de çok önemli. Telefon ve bizimle tema eden teknoloji cihazlarının hijyenini sağlamak için yapılması gerekenler ise oldukça basit.

Temizliği yapmadan önce en önemli ve unutulmaması gereken şey elektronik cihazların oldukça hassas yapılardan oluşması ve temizlerken dikkatli olunması gerektiğidir. Özellikle sıvı ile temas konusunda çok dikkatli davranılmalı. Cihazların temizlenmesi için tehlikeye düşürecek miktarda sıvı kullanılmamalı; bu cihazların direkt sıvı ile temas etmesi önlenmeli. Yani hijyen amaçlı kullandığınız sıvı, asla direkt olarak cihazın üzerine dökülmemeli. Mutlaka bir bez veya bir mendilden yararlanılmalı. Bu noktada sıvı teması sebebiyle arızalanan cihazların genellikle garanti kapsamından çıktığını da önemle hatırlatalım.

Telefonlarımızı koronavirüs’e karşı nasıl temizlemeliyiz?

Telefonlarınızı temizlerken sıvı olarak kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri kolonya. Özellikle korona virüs riskinde kolonyanın etkisi de vurgulanmıştı. Bu sebeple kolonya temizlik aşamasında kullanılabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey kolonyanın 70 derce ve üzerinde olması. Yani her kolonya temizlik işlemini gerçekleştirmede yeterli olmayacaktır. Derecesine özen gösterilmesinde fayda var. Bunun dışında dezenfektan veya dezenfekte eden mendiller de temizlikte kullanılabilir.

Yapmanız gerekenler ise oldukça basit: Bez veya mendilinizi az miktarda kolonya veya dezenfektan ile nemlendirerek telefonunuzun her yerini iyice silin. Bu işlemi tıpkı ellerinizin hijyeninde olduğu gibi sık sık yapabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi kullandığınız sıvının az miktarda olmasına mutlaka dikkat edin. Cihazınızın doğrudan sıvı ile temasından kaçının.

Bu işlemi hangi cihazlar için yapmalıyız? Telefonunuzu kılıf ile kullanıyorsanız neye dikkat etmelisiniz? Korona virüs’e karşı telefon kılıflarınızı nasıl temizlemelisiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı