SIM Kartı Olmadan Nasıl Acil Arama Yapılabiliyor?

Hiç SIM kartı yokken veya operatörün çekim alanının dışında iken acil arama yaptınız mı? Yapmadıysanız bile bu kartı olmadan normal arama yapamazken nasıl oluyor da acil arama yapılabiliyor? İşte cevabı:

Aslında doğru sandığımız bir yanlış var. SIM kartının görevi arama yapmak değildir. Görevi, o telefona bir kimlik kazandırmaktır. Telefonlarınız şebekeye bağlanarak da arama yapılabilir. Kartı olmayan bir telefondan başka bir numarayı arayabilirsiniz ancak sizin numaranız gözükmez. Telefon numarası dediğimiz numara ise aslında SIM kartı numarasıdır.

SIM kartının bir diğer görevi de, yapılacak görüşmelerin hangi GSM operatörünün şebekesini kullanarak yapılacağıdır. Hangi operatörün kartına sahipseniz, o operatörün baz istasyonu aracılığı ile görüşme yapıyorsunuz demektir. Ve kullandığınız operatöre göre ücretlendirme yapılır.

Fakat 112, 155 gibi acil arama durumlarında ücretlendirme yapılmaz. Ve hangi operatörün şebekesini kullandığınız önemli değildir. Bu sebepten dolayı SIM kartınız yokken acil numaraları arayabilirsiniz. Çünkü önemli olan acil durumda hızlıca numarayı aramaktır.

Peki telefonun çekmediği yerlerde nasıl acil arama yapılıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı