SIM Kartı Olmadan Nasıl Acil Arama Yapılabiliyor? - Moblobi.com
Mobil

SIM Kartı Olmadan Nasıl Acil Arama Yapılabiliyor?


Hiç SIM kartı yokken veya operatörün çekim alanının dışında iken acil arama yaptınız mı? Yapmadıysanız bile bu kartı olmadan normal arama yapamazken nasıl oluyor da acil arama yapılabiliyor? İşte cevabı:

Aslında doğru sandığımız bir yanlış var. SIM kartının görevi arama yapmak değildir. Görevi, o telefona bir kimlik kazandırmaktır. Telefonlarınız şebekeye bağlanarak da arama yapılabilir. Kartı olmayan bir telefondan başka bir numarayı arayabilirsiniz ancak sizin numaranız gözükmez. Telefon numarası dediğimiz numara ise aslında SIM kartı numarasıdır.

SIM kartının bir diğer görevi de, yapılacak görüşmelerin hangi GSM operatörünün şebekesini kullanarak yapılacağıdır. Hangi operatörün kartına sahipseniz, o operatörün baz istasyonu aracılığı ile görüşme yapıyorsunuz demektir. Ve kullandığınız operatöre göre ücretlendirme yapılır.

Fakat 112, 155 gibi acil arama durumlarında ücretlendirme yapılmaz. Ve hangi operatörün şebekesini kullandığınız önemli değildir. Bu sebepten dolayı SIM kartınız yokken acil numaraları arayabilirsiniz. Çünkü önemli olan acil durumda hızlıca numarayı aramaktır.

Peki telefonun çekmediği yerlerde nasıl acil arama yapılıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı