Mobil Pazarlama Stratejisi için 7 İpucu (2023)

Mobil Pazarlama son derece önemli. Zira artık dünyada insanlardan çok daha fazla mobil cihaz var. Bu durum hem şaşırtıcı hem de heyecan verici olmakla birlikte aynı zamanda mobil, müşterilere ulaşmak için kullanabileceğimiz yepyeni bir iletişim ortamı yaratıyor.

Şirketinizin satışları artırmak için mobil pazarlama unsurundan nasıl faydalanabileceğini düşündünüz mü?

Fırsatlar sınırsız görünüyorsa, başlangıç ​​stratejisi geliştirmek zor olabilir. Başarı hikayeleri bu noktada kimi zaman etkili bir mobil pazarlama stratejisi oluşturmaya başlamak için yardımcı olabiliyor.

İşte size kendi mobil pazarlama çabalarınıza ilham verecek 7 mobil pazarlama başarı hikayesi:

1) The North Face

Dünyanın önde gelen giyim eşyası tedarikçilerinden biri olan North Face, daha fazla müşteriyi mağazalarına sokmak için GEO-Eskrim adlı bir mobil taktik kullanıyor.

Programa kaydolmak için müşteriler cep telefonu numaralarını veriyor ve mobil GPS özelliklerini etkinleştiriyor. Ardından bir dükkândan belirli bir mesafeye geldiklerinde, içeri girmesini hatırlatan bir kısa mesaj alıyorlar.

Müşterinin bulunduğu yere göre North Face, kısa mesajı bölgenin hava durumuna göre uyarlayabiliyor ve belirli promosyonlarla birlikte belirli müşterileri hedefleyebiliyor.

Müşteriler bu çalışmaya verimli yanıtlar verdi. Hatırlatma yapmaya başladıklarında % 79’u mağazaya yaptıkları ziyaretleri artırdığını ve % 65’inin hatırlatmanın bir sonucu olarak bir alışveriş yaptığını bildirdi .

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Yer her şeydir. Mobil müşterilerinizi, fiziksel bölgelere bağlı olarak belirli promosyonlarla belirli kitleleri hedefleyecek şekilde segmentlere ayırmayı düşünün.
– Kısa mesaj ile anımsatıcılar gönderebilmek için müşterilerin kaydolması adına bir seçenek sunun.

2) Ikea Katalog Uygulaması

2010 yılında Ikea , en yeni ürün kataloğuna entegre ücretsiz bir uygulama başlattı. Uygulamanın iki ana özelliği vardı. Bir özellik, bir dizi testi tamamlayarak kullanıcıların kendi benzersiz stillerini belirlemelerine yardımcı oldu. Diğeri, müşterilerin cep telefonlarını kullanarak mobilyaların evlerine nasıl geleceklerini görmelerini sağlayan genişletilmiş bir gerçeklik yarattı.

Kullanıcılar, ürünün resmini indirip telefonun kamera özelliğini kullanarak o odadaki belirli bir bölgedeki mobilyanın nasıl görüneceğini gösteren sanal bir 3 boyutlu görüntü oluşturabiliyorlardı. Renklerin nasıl eşleştiğini görebiliyorlardı ve mağazaya adım atmadan önce boyutların uygun olduğundan emin olabiliyorlardı.

Ikea için uygulamanın amacı, yaratıcılığa ilham vermek ve ev eşyalarıyla ilgilenen müşterilerin ilgisini artırmaktı. Ayrıca, satın alma sürecini kolaylaştırmak ve müşterileri yalnızca aldıkları ilk birkaç gün boyunca değil, yıl boyunca katalogla etkileşime girmeye teşvik etmek istediler.

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Satın alma işlemini kolaylaştırmak için mobil cihazları kullanın. Müşterilerin soruları sormadan önce cevaplayın!
– Sadece satış üretmeye odaklanmayın. Önce müşterileri ilginizi çekebilir ve ilham verebilirseniz, satışların takip edilmesi muhtemeldir.
– Diğer pazarlama girişimleriniz için uzun süreli ilgiyi teşvik edin.

3) Intel

Intel , Ikea’ya kıyasla mobil pazarlamaya çok daha basit bir yaklaşım benimsedi. Parlak yeni bir arayüz tasarlamadı veya kendi arttırılmış gerçeğini üretmedi. Bunun yerine, “Meet the Processors” marka kampanyasını desteklemek için B2B mobil ödemeli arama ağı kampanyası başlattılar.

Intel, müşterileri yeni işlemcilerin özellikleri konusunda eğitmek amacıyla web sitelerine yönlendirmek için tam ve geniş eşlemeli anahtar kelime arama terimlerini kullandı ve Bing mobil aramasının normal bir çevrimiçi aramadan % 40 daha verimli olduğunu keşfettiler .

PPC kampanyalarını tamamlamak için, CNN ve CBS gibi bir dizi popüler mobil web sitesinde reklam yayınladılar ve normal İnternet reklamcılığına kıyasla daha düşük hemen çıkma oranlarını gördüler . Bunun nedeni, müşterilerin telefonlarında daha fazla amaçla bilgi aramaya meyilli olması gerçeğine atfedilebilir.

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Müşterilerinizin cep telefonlarında nasıl arama yaptıklarını görmek için mobil anahtar kelime araştırması yapın.
– Yalnızca Google’a odaklanmayın. Mobil müşterileri çekmek için Bing ve Yahoo’yu da kullanmayı düşünün .

4) Chipotle

Bazıları, bunun tarihteki en iyi mobil pazarlama kampanyalarından biri olabileceğini söylüyor .

Fast-food deneyiminde devrim yaratmaya çalışan fast-food Meksika ızgarası olan Chipotle, Food With Integrity inisiyatifiyle çevreyle ilgili en iyi malzemeleri bulma taahhüdünde bilinir .

Bu benzersiz girişimi teşvik etmek için YouTube’da bir animasyon filmi hazırladılar ve yayınladılar ve yeni bir mobil oyun geliştirdiler. İki hafta altında, film YouTube’da 6,5 milyondan fazla görüntü aldı ve Chipotle Scarecrow oyunu, iOS uygulama mağazasındaki ilk 15 ücretsiz iOS uygulaması arasında yer aldı.

Uzmanlar bu başarıyı, oyunun üretim değeri çok yüksek olduğu gerçeğine bağlarlar. Çok iyi gelişmiş karakterleri, duygusal olarak tahrik edilen bir planı vardı ve saldırgan reklamlardan uzak durdu. Kullanıcılara göre, gerçek bir oyundu, pazarlama kokan bir çalışma değildi.

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Eğlence sağlayan kaliteli bir oyuna girdiğiniz sürece mobil oyunlar harika reklam araçları olabilir.
– Müşterilere, yalnızca satış yapmaya değil, değer vermeye ilgi duyduğunuzu gösterin.
– Mobil kampanyalarınızın farkındalığını artırmak için birden fazla mobil platformu entegre edin.

5) Starbucks

Mobil devrim ilerlediğinde Starbucks, müşterilere kahve için ödeme yapmaktan daha kolay ve hızlı bir fırsat sağladı. 2011 yılının Ocak ayında, ABD’de yaklaşık 6.8000 şirket tarafından işletilen Starbucks , Starbucks Card Mobil ödeme programından mobil ödemeleri kabul etmeye başladı.

Tüketiciler, uygulamayı telefonlarına indirebilir ve Mobil Karta para yükleyebilir. Ardından bir alışveriş yaptıklarında barista ekrandaki barkodu tarar ve toplam hesaptan düşülür.

İlk tanıtımından sadece üç ay sonra uygulama 3 milyondan fazla kullanıcı kazandı .

Bu uygulamanın çok başarılı olmasının çeşitli nedenleri var. Kahve alımı her zamankinden daha kolay hale getirmenin yanı sıra, uygulamanın müşterileri mağazayı tekrar ziyaret etmeye teşvik etmesi ve müşteri sadakati yaratmasıydı.

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Müşterilere kullanmaktan heyecan duydukları yeni bir mobil yetenek verin.
– Hareket halindeyken müşterilerinizin hayatını kolaylaştırmak için mobil kullanın.
– Müşteri sadakatini artırmak ve kullanıcıları markanızla daha sık etkileşime geçirmeye teşvik etmek için bir tür mobil program geliştirin.

6) McDonald’s

McDonald’s, müşterilerle yeni bir yolla etkileşimde bulunmak için dünyanın en popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından biri olan Instagram’ı kullanıyor . 2013 yılının Mart ayında şirket, müşterileri uygulamayı kullanarak en sevdikleri yemeklerin fotoğraflarını çekmeye teşvik eden bir tanıtım gerçekleştirdi.

Daha sonra kullanıcılara “En Fazla Instagram Anını Paylaşın” isteyen bir mobil bir reklam oluşturdu. Kullanıcılar reklamı genişlettiyse, yiyeceklerinin resimlerini paylaşabilir ve hatta diğer fotoğrafların bir galerisini izleyebilirlerdi.

McDonald’s, mobil pazarlamaya yabancı değil. Ünlü Monopoly tanıtımını yaparken, müşterileri tanıtım konusunda eğitmek için mobil reklamcılık kullandılar . Ayrıca, yeni ürün olan Balık McBites’leri hakkında bilgi almak için cep telefonlarını kullandılar .

Bu özel kampanya, McDonald’s Instagram varlığını genişletmek için yapıldı ve başarıyla yapıldı çünkü eski ürünlere yeni bir dikkat getirdi. Ayrıca, müşteriler üzerinde daha etkili olabilecek bir dizi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği de destekledi.

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Eski bir konuyla ilgili yeni bir sohbet yapmak için mobil kanalı kullanın.
– Müşterilerinizin zaten takıldığı yerlere gidin. Instagram ve hatta Vine gibi mobil uygulamalarda bir varlığı geliştirmeye başlayın .

7)Target

Target, mobil kullanıcılara ayrıcalıklı fırsatlar ve indirime erişmelerini sağlayan yeni mobil uygulamalarının farkındalığını artırmak için hem sosyal medya hem de ücretli reklamcılık kullanıyor.

Araba Tekeri uygulaması sadece mobil kupondan daha fazla… Fırsatların birçoğu son kullanma tarihine kadar tekrar tekrar kullanılabilir. Bunlar bir defalık indirimler değildir. Fırsatlar, tüketicilerin sık sık satın aldıkları şeylerden daha fazla tasarruf etmesine yardımcı olmak için kişiselleştirildi ve uygulama, müşterilere aktif ve davetkar arkadaşlarını katılmaya davet etti..

Müşteriler ayrıca Facebook’daki arkadaşlarıyla en sevdikleri fırsatları paylaşabilir, böylece Hedef markanın daha fazla haber bültenine ulaşmasına yardımcı oluyorlardı.

Target etkin, etkileşimli bir indirim uygulaması oluşturdu.

Bu Başarı Hikayesinden Elde Edilen İpucu:

– Müşterilere bir mobil cihazla etkileşim kurmak için özel avantajlar sağlayın.
– Mobil kullanıcıları indirimler almak için sizinle birlikte çalışmaya teşvik edin. Sosyal medya yarışmalarının katılımı artıracağı kanıtlandı.

Mobil pazarlama çağına girdiğimizde, tüm olasılıkları düşünmek heyecan verici ve ezici olabilir. Hangi sektörde olduğunuzu veya müşterilerin kimler olduğunu-mobil pazarlamanın sizin için çalışabileceği önemli değildir.

Bu 7 markanın her biri müşteriyle bağlantı kurmak ve satışları artırmak için mobil cihazları farklı şekilde kullanıyor ve kendi mobil stratejinizi geliştirmeye başlamak için iyi birere örnek olacaklardır.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı