İnternetini Yavaş Olanlar Spotify Lite ile Müzik Dinleyecek! - Moblobi.com
Mobil

İnternetini Yavaş Olanlar Spotify Lite ile Müzik Dinleyecek!


Şu günlerde uygulamalar “Lite” adını verdirleri versiyonları ile gündeme gelmeye başladı. Bu veriyonun amacı sözkonusu uygulamaların düşük bütçeli veya internet bağlantısı yavaş olan cihaz sahipleri tarafında da kullanılmasını sağlamak. Lite versiyonunu hazırlayan uygulamalardan bir tanesi de müzikdinleyenlerin büyük bir çoğunluğunun tercih ettiği uygulama olan Spotify oldu. İşte Spotify Lite ile ilgili detaylar…

Kullanıcıya sunulduktan kısa bir süre sonra hızla yükselmeye başlayan ve 2013’ten beri ülkemizde de bulunan Spotify, orijinal uygulamaya nazaran daha konsantre versiyonu olan Spotify Lite’ı kullanıcıya sundu. İnternet bağlantısı yavaş ve sıkıntılı olan, genel olarak “gelişmekte olan ülke” diye hitap ettiğimiz 36 farklı ülkede ve markette çıkışını gerçekleştirdi. Spotify‘ın bu küçültülmüş versiyonu düşük bütçeli cihazlarda kolay ve rahat kullanımı sağlamak amacıyla geliştirildi.

Spotify Şimdiye Kadar Neler Yaptı?

2008 yılında çıkışını gerçekleştiren Spotify, Daniel Ek ve Martin Lorentzon tarafından yaratıldı. Merkezi İsveç’in Stockholm kentinde bulunan Spotify, ülkemizden tamamen yasal olarak kullanıcı kaydı almaya da 2013 yılı içerisinde başlamıştı. Özellikle bu yıldan sonra büyük bir ivme yakalayıp hızla ve artarak kullanıcı sayısını artırmaya devam etti.

2018 sonunda yüz seksen milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Spotify, rakipleri olan iTunes ve benzeri birçok uygulamayı geride bırakmayı başardı. Her şarkıyı ya da albümü ayrı ayrı satın alma sistemini kullanmak yerine abonelik sistemini kullanarak kazanç sağlamaya çalışan şirket, geçtiğimiz günlerde çıkardığı Spotify Liteuygulamasıyla 36 farklı markete de giriş yaptı.

Detaylarıyla Spotify Lite…

2018 yılının ortalarından beri testlerinin yapıldığını ve bir süredir beta sürümünde olduğunu bildiğimiz Spotify Lite’ın standart uygulamadan en büyük farkı kullanılabilir veri depolama alanlarına sınırlama özelliğinin getirilmesi. Kullanıcının kendi belirlediği sınıra ulaşınca Spotify Lite kullanıcıyı uyarıyor, bu sayede kullanıcı kalan kullanım süresine dilediği gibi devam edebiliyor ya da kullanmayı bırakabiliyor.

Bunun haricinde standart uygulamada bulunan birçok özelliği kullanılabildiği konsantre versiyonda kullanıcılar müziklisteleri yapabiliyor, yeni müzikler keşfedebiliyor ve dilediği birçok şarkıyı-müzisyeni kolaylıkla bulabiliyor. Standart uygulamadaki gibi ücretsiz ve Premium üyelik seçenekleri bulunan uygulamada kullanıcılar diledikleri zaman -internet bağlantıları güçlü ve düzenliyse- standart Spotify’a geçiş de yapabiliyor.

Diğer birçok Lite uygulama gibi (Facebook, Messenger vb.) Spotify Lite telefonunuzda standart uygulamaya göre 10 megabyte’lık bir alan kaplıyor. Özelliklerini ve sınırını göz önünde bulundurursak ortalama bir akıllı telefon uygulamasına göre epey ufak bir alan kaplayan konsantre uygulama, Android 4.3 ve üstü tüm Android cihazlarda kullanılabiliyor.

Peki Spotify Lite hangi ülkelerde kullanıma sunuldu? Başka hangi uygulamaların Lite versiyonları bulunuyor? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı