Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Uygulama! - Moblobi.com
Mobil

Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Uygulama!


Görme engellilerin hayatını kolaylaştırabilmek adına pek çok teknolojiürünü hayata geçti. Bunlar arasına akıllı telefonlar da katılmaya başladı. Artık bazı akıllı telefon markaları görme engellilerin daha kolay kullanımını sağlayacak yeni özellikler eklemeye başladılar. Bunlardan bir tanesi de Huawei. Huawei geliştirdiği PocketVision isimli uygulama ile görme kaybı veya görmeengeli olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. İşte detaylar…

Huawei PocketVision uygulaması nedir?

Akıllı telefonlarıyla adından sıkça söz ettiren Huawei, Honorile de yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleriyle de gündemde. Görme engelli kullanıcıların yaşamlarını daha kolay hale getirmek için geçtiğimiz günlerde de HonorPocketVision adlı uygulamasını duyurmuştu. Huawei bu uygulama ile görme engellilerin cep telefonlarını daha rahat kullanmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. PocketVision ise bu amaçla, yapay zeka destekli olarak geliştirdi.

Huawei, pek çok sosyal sorumluluk projeleri ve de engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak teknolojiler üretiyor. Son dönemde ise Honor 20 Pro’nun renk seçeneklerini çeşitlendirdi ve HonorBand 5 içinse kullanım ayarlarını geliştirerek görme engellilerin kullanımını kolaylaştırmak adına metin okuyucu uygulama geliştirdi. Bu uygulamaya ise PocketVision adı verildi. Uygulamayüksek çözünürlüklü kamera ve yapay zeka ile destekleniyor. PocketVision, menü, belge türü yazıları okumakta yardımcı oluyor. Uygulamanın şimdilik üç modu kullanılabilir durumda.

Görme engelliler için hangi özelliklere sahip?

PocketVision ’un görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak en önemli özelliklerinden bir tanesi yazıları sese çevirme yeteneği. Bunun için önünüzdeki yazıyı kameraya tutarak uygulamanın yazıyı seslendirmesini sağlıyorsunuz. Bu özellik görme engellilerin özellikle gittiği kafelerde, kitapçılarda veya herhangi bir yerde hayatlarını kolaylaştırabilir. Uygulamabunu yapmak yani yazıları seslendirebilmek için Optik Karakter Tanıma teknolojisini kullanıyor. Desteklediği diller ise şimdilik sadece Almanca, Portekizce, Çince, İspanyolca, İngilizce. İlerleyen dönemlerde Türkçe desteğinin de geleceğini umuyoruz.

Uygulamanın engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak bir diğer özelliği ise yazıyı yakınlaştırma özelliği. Bu özellik tam olarak görmeyetisini kaybetmemiş ancak belli bir düzeyde görme kaybı olan kullanıcılar için geliştirilmiş. Mükemmel metin çözünürlüğünü sağlayabilmek için ise 8 MP telefotografik lens kullanılıyor. Ayrıca Honor20, 48 MP ana kameraya da sahip. Bu özellik görmeyeteneğini kısmen kaybeden bireyler için hayatlarını sürdürebilmeleri adına kullanabilecekleri önemli bir özellik olabilir.

Peki PocketVision ’un görme kaybı olan bireylerin hayatlarını kolaylaştımrka adına sunduğu diğer özellikler neler? Şu an hangi telefon modellerinde bu uygulama kullanılabilir durumda? Detaykar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı