Google Chat Nedir ve Nasıl Kullanabilirsiniz? - Moblobi.com
Mobil

Google Chat Nedir ve Nasıl Kullanabilirsiniz?


Birçok insan iletişim kurmak için telefon araması yapmak yerine mesajlaşmayı tercih ediyor. Özellikle gün içinde meşgul olduğumuz zamanlarda gelen çağrılara cevap veremediğimiz için mesaj ile iletişim kurmak kurtarıcı bir çözüm oluyor. Whatsapp, Facebook Messanger gibi uygulamalar ise en çok tercih edilen online mesajlaşmaplatformları. Fakat bu uygulamalar ile sadece internet bağlantısı olduğunda mesajlaşabileceğinizi hemen belirtelim. İnternetiniz olmadığı durumlarda ise mesaj göndermek için çoğunlukla SMS yani kısa mesaj kullanmanız gerekiyor. Fakat SMS’in kısıtlı özellikleri kullanıcılar için oldukça yetersiz görülüyor. Google; hem SMS’in bu açığını kapatmak, hem Whatsapp’ta mesajlaşıyor gibi mesajlaşabilmenizi sağlamak hem de Androidkullanıcılarının SMS sorunu için bir çözüm geliştirdi. Bu çözümün adı Google Chat… Peki Google Chat nedir? Nasıl kullanılır? İşte detaylar…

Google Chat Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google’ın Google Chat adını verdiği bu özellik aslında Androidkullanıcılarının online mesajlaşmasorununa çözüm getiriyor. Hatta mevcut SMS uygulamasına takviye olarak çalışan bir özellik denilebilir. Google Chat’i kullanmaya başladığınızda tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi online mesaj gönderebiliyorsunuz. Okundu bilgisi, çevrimiçi bilgisi, video ve fotoğraf paylaşımı gibi online mesajlaşmauygulamalarında olan birçok özellik Google Chat tarafından da sağlanıyor.

Google Chat özelliğini kullanmak için yapmanız gerekenler de oldukça kolay. Google Chat, Androidtelefonunuzda SMS ile iletişim kurmanızı sağlayan mesajlaşmauygulaması ile birlikte çalışıyor. Yani başka bir uygulama indirmenize gerek yok. Yapmanız gerekenler ise şöyle: İlk olarak Mesajlar uygulamasına girmelisiniz. Sağ üst köşede bulunan menüden Ayarlar ve ardından da Sohbet Özellikleri sekmesine gidin. Bu bölümde yer alan Şimdi Yükselt seçeneğini tıklayarak Google Chat özelliğini aktif edebilirsiniz. Böylelikle telefon numaranız Google Chat’e kaydedilmiş olur. Bu arada, eski mesajlarınızı da kaybetmezsiniz.

Google Chat özelliğini yalnızca Google Chat’i aktif etmiş kayıtlı kişiler ile kullanabileceğinizi de hemen paylaşalım. Eğer mesaj atacağınız kişi henüz bu uygulamayı kullanmıyorsa da sorun yok yine de mesajlarınızı alabilir; çünkü bu defa da mesajlarınız eskiden olduğu gibi SMS olarak iletilir. Bu durum için her seferinde özelliği kapatıp açmanıza da gerek yok. Çünkü, Google Chat kullanmayan kişilere mesaj atmak istediğinizde mesajlarınız zaten otomatik olarak SMS şeklinde iletilir. Yani siz tüm mesajlarınızı Google Chat üzerinden atmaya devam edebilirsiniz; çünkü uygulama Google Chat’in yüklü olmadığı kişileri ayırt edip onlar için bu mesajı SMS’e dönüştürüyor ve SMS olarak gitmesini sağlıyor. Bu arada şunu da hemen belirtelim: Google Chat özelliği ile mesaj göndermek istediğinizde mesaj yazma bölümünde Chat Message yazısını görürsünüz.

Peki Google Chat ile ilgili kafaları karıştıran soru ne? Bir güvenlik açığı mevcut mu? Hangi operatörleri ve telefonları kullananlar tarafından kullanılabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı