Dünyanın En Zeki İnsanları Hakkında 20 İlginç Gerçek

Dünyanın en zeki insanları hakkında neler biliyorsunuz? Öncelikle zeka tanımı ülkemizde oldukça farklı bir konumda yer alıyor. Bunu hemen belirtmiş olalım. İlkokul zamanlarında zeki olduğunuzu belli etmenin en büyük yolu matematik dersinden yüksek not almaktı.

Eğer matematiğiniz kötü ise diğer derslerinize bakılmadan zeki olmadığınız yönünde bir kanaat getirilebiliyordu. Oysa her insan bir noktada zekidir.

Sadece zekasının yönü farklı olabiliyor. Bu sayısal zeka yerine sözel zeka, dil zekası, sanat zekası gibi alanlara ayrılabilir. Yani matematikle aranız kötü olduysa üzülmenize gerek yok. Sizin yeteneğiniz farklı bir alanda demektir.

Bu yazımızda ise dünyanın en zeki insanları olarak kabul edilen insanlar hakkındaki 20 ilginç gerçeği sizinle paylaşacağız…

Dünya’nın En Zeki İnsanları Hakkındaki 20 Gerçek

1-Beynini Dilimlediler

Einstein öldükten sonra beyni bilime bağışlanmıştı. Bu bağış gerçekleştikten sonra üzerinde araştırma yapmak için Einstein’ın beynini dilimlediler ve onu araştırdılar. Sonuç olarak buldukları arasında beyninin bazı bölümlerinin daha gelişmiş olduğunu ve beyninin bazı bölümlerinin normalden daha fazla bir şekilde merkeze bağlı olduğunu görmüşlerdi.

2-Kahve Telaşı

Çoğu insan güne başlamak için en uygun yolu bir bardak kahve içmekte buluyor. Fransız yazar Honoré de Balzac bu durumu biraz abartarak günde 50 fincan kahve içtiği biliniyor. Uykudan mahrum kalmak bir yana acaba kalbi bu duruma nasıl bu kadar dayanabildi…

3-Cehalet Erdemdir

Bu laf gerçekten doğru kabul edilebilir. Çünkü zeka seviyesi daha yüksek olan insanların daha fazla endişeye yatkın oldukları gözlemlenmiş durumda.

4-Zeka Her Şeyin Çözümü Değil

Nikola Tesla’nın günde 20 saat çalıştığı biliniyor. Bu durum onu yıpratsa, kendisinde sorunlar oluşmasına neden olsa bile bu alışkanlığından vazgeçmeden devam etti.

5-Suyun Gücü

Dr. Yoshiro Nakamatsu çalışmalarına başlamadan önce her zaman boğulma noktasına gelmeden önceki ana kadar suyun altında kalır ve çalışmalarına öyle başlardı.

6-Çorbada Tuzumuz Olsun

Thomas Edison yanına çalışan almadan önce mülakata gelenleri bir teste sokardı. Bu testte kişilerin önüne bir kase çorba koyardı. Eğer kişi çorbayı denemeden önce çorbaya tuz atarsa o kişiyi işe almazdı. Çünkü çok fazla varsayıma sahip oldukları düşünülürdü.

7-Kamufle Olmak

Zeki insanlar genellikle etraflarına yeni biri geldiklerinde kendilerini fazla belli etmezler. Önce o kişilerin zekasını görmek isterler.

8-Çoklu Zeka

Yazımızın başında söz ettiğimiz gibi sadece tek bir zeka türü yoktur. Müzikal zeka, sözel zeka, görsel zeka, dilbilim zekası gibi bir sürü zeka türü mevcuttur.

9-Sarılmak

Eğer Mensa üyesi iseniz ve Mensa toplantılarına gidiyorsanız ve fiziksel yaklaşımı sevmiyorsanız bunun için bir kolaylık mevcut. İsim etiketlerinde bulunan renklerde eğer yeşili seçerseniz insanlar size sarılabilir, sarıyı seçerseniz önce sorarlar veya kırmızıyı seçerseniz size sarılmazlar.

10-Ölçek

IQ ölçümü yaptırmayı düşünürseniz eğer sonucunuz sayısal değerler olarak gelecektir. Eğer sonucunuz 110-145 arası bir sayı ise yüksek zekaya sahipsiniz demektir.

11-Değişkenlik

IQ değerimiz hayatımız boyunca aynı kalmıyor. Yaşadığımız süre boyunca yaptığımız eylemler, etkinlikler bu değeri hem arttırabilir hem de azaltabilir.

12-En Zeki Adam

Amerika’da ki en zeki adam olarak geçen Christopher Langan 174-210 arası bir IQ sonucuna sahip. Kendisi yine de bilimle ilgili bir işte çalışmıyor. Barmen, güvenlik gibi işlerde çalışıyor.

13-Kendinle Savaşmak

Zeki insanlar genellikle kendileriyle tartışma konusunda iyi insanlardır. Aynı zamanda yaptıkları bir şeyleri oldukça sık kontrol ederler. Beynin hata yapabileceğini bilirler çünkü.

14-Testosteron

Bir teoriye göre dahi seviyesindeki erkeklerin testosteron ile bağlantılı olarak risk almaya oldukça eğilimli olarak gözüküyorlar.

15-En Genç Mensa Üyesi

En genç Mensa üyesi bugüne kadar 3 yaşındaki Alexis Martin’dir. Daha 3 yaşındayken zekasının Albert Einstein’a eşit seviyede olduğu belli oldu.

16-Dağınıklık

Zeki insanların beyni ne kadar düzenli olsa bile masaları böyle olmayabiliyor. Çoğu dâhinin bulunduğu ortamlar genellikle dağınıktır.

17-Herkes Farklıdır

Zekanızın seviyesi aile üyesinden aile üyesine değişir. Zeka genetikle ilişkili olsa bile her zaman aynı olmak zorunda değildir.

18-Pi’yi 3 Almayın

Ainan Cawley’nin IQ’su 263-349 arasında bir noktadaydı. 9 yaşındayken Pi sayısının 518. Basamağına kadar okuyabiliyordu.

19-Eşitlik

Kadın ve erkek zeka konusunda eşit durumdadır. Genel olarak bir türün diğerinden daha zeki olduğunu kanıtlayan bir durum söz konusu değildir.

20-Agatha Christie

Ünlü yazar hiçbir zaman bir çalışma masası kullanmadığını söylemiştir. Aklına nerede bir şey geldiyse orada sadece yazmaya başlamıştır. Bunun için özel bir yer aramamıştır.

Dünya’nın en zeki insanları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadar. Sizin en çok hangisi ilginizi çekti? Lütfen yorumlarda belirtiniz…

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Zeki İnsanlarda Olan 7 Tuhaf Özellik!” okumak için buraya tıklayın.
  • Zeka ve IQ Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Gerçek!” okumak için buraya 
  • Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış 5 Alışkanlık!” okumak için buraya tıklayın.
  • Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı