Çamaşır Makineleri Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makineleri yıllar geçtikçe kirleniyor. Bu yazımızda çamaşır makineleri nasıl temizlenir anlatmaya çalışacağız.

Temizlik için kullandığımız eşyalarımızın hiç kirlenmediklerini düşünürüz. Çamaşır makinelerimiz kirli çamaşırlarımızın yeni alınmış gibi görünmesini sağlasa da, aslında onlar da zamanla kirleniyor. Makinenin içinde kalan kirli sular ya da ıslak çamaşırların içinde bekletilmesi gibi bazı sebeplerden dolayı çamaşır makinelerinin gözle göremediğimiz yerlerinde kirler birikir. Eğer zamanında önlem almazsak ve düzenli olarak temizliğine önem vermezsek bir süre sonra çamaşırlarımızın eskisi gibi temizlenmemesine ve hatta kötü kokmasına neden olabiliriz. Bu yazımızda çamaşır makineleri nasıl temizlenir anlatmaya çalışacağız.

Çamaşır Makinesinin Deterjan ve Yumuşatıcı Gözü Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinelerinin belki de en fazla kirlenen ve kirlendiğini gözlerimizle gördüğümüz yeri deterjan gözüdür. Deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları bu alanın kısa zamanda kirlenmesine neden olur. Bu nedenle sık sık temizlenmesi gerekir.

Sirke ve Su ile Deterjan Gözünü Kolayca Temizleyebilirsiniz

Bir su bardağı sirke ve bir litre su ile deterjan ve yumuşatıcı gözünü kolayca temizleyebilirsiniz. Sirke olarak beyaz sirkeyi tercih edebilirsiniz, eğer bulamazsanız elma ya da üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz.

İlk başta bir litre suyu kaynatın ve ardından bir kenarda yaklaşık 5 dakika dinlendirin. Böylece suyun ilk yüksek sıcaklığını atmasını sağlarsınız. Daha sonra sirkeyi sıcak suyun içine katıp güzelce karıştırın. Artık temizlik malzemeniz hazır.

Çamaşır makinenizin deterjan gözünü yerinden çıkartın. Temiz su ve bir bez yardımıyla üzerindeki kalıntıları temizleyin. Sonrasında hazırladığınız sirke ve sıcak su karışımının içine koyun. Burada yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra çıkartın ve tekrar temiz bir suyla yıkayıp yerine takın.

Eğer çamaşır makinenizin deterjan gözü yerinden çıkmıyorsa, sirke ve sıcak su karışımını bir sprey şişesine koyabilirsiniz. Daha sonra deterjan gözünü açıp içerisinde ulaşabildiğiniz her yerine karışımı püskürtüp bir sünger yardımıyla temizliği tamamlayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir?

Deterjan gözünün temizlenmesi çamaşır makinesi temizliğinin ilk ve en kolay adımıydı diyebiliriz. Çamaşırlarınızın güzel temizlenmemesine ya da kokmasına neden olan asıl bölüm ise çamaşır makinenizin içidir. Gözümüzle göremediğimiz ve ellerimizle ulaşamayacağımız kirler bu alanda birikir.

camasir makinesi temizleme moblobi

Çamaşır Makinesi İçinin Temizliğinde Sirke ve Tuz yeterli

Deterjan gözünün temizliğinde olduğu gibi çamaşır makinesinin içini temizlerken de en büyük yardımcımız sirke olacaktır. Yine beyaz sirke ilk tercihiniz olabilir, yoksa elma ve üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinenizin içini temizlemek için ilk önce bir su bardağı sirke ile 1 ya da 1,5 yemek kaşığı tuzu iyice karıştırın. Daha sonra makinenizin deterjan bölümüne bu karışımı dökün. Ardından içi boş bir şekilde en yüksek derecede çalıştırmalısınız. Bunun için önerilen sıcaklık 90 derecedir ancak bazı makineler bu sıcaklıkta zorlandıkları için temizlik işlemini 60 derecede de yapabilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saat süresince makinenizi çalıştırdıktan sonra temizlik işleminiz tamamlanmış demektir.

Bu temizlikten sonra özellikle beyaz çamaşırlarınızı yıkadığınızda daha temiz ve güzel bir kokuyla çıktıklarını görebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinin Kauçuk Contaları Nasıl Temizlenir?

Deterjan gözü ve içinin temizliğinden sonra çamaşır makinelerinin en çok küflenen alanı olan kauçuk contalarının temizliğine başlayabiliriz artık. Bu aşama çamaşır makinesi temizliğinde önemli bir kısmı ifade ediyor.

Bu alanın temizliğinde sabunlu suya doyurulmuş nemli bir bez kullanabiliriz. Contaya yapışmış olan tüm kalıntılar silindikten sonra eğer çıkmayan inatçı lekeler varsa eski bir diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Görünen yüzeyin temizliğini tamamladıktan sonra conta ile metal yüzeyin arasının temizliğine geçebiliriz. Bu noktada contanın sökülmemesi için dikkatli davranarak contayı kaldırıp nemli bezle bu alanın temizliğini tamamlayabilirsiniz.

Bu alanda küf ve benzeri şeyler oluşmaması için çamaşır makinenizi her kullanımdan sonra conta ile metal yüzey arasında bir şey kalıp kalmadığına dikkat edebilir ve nemi dışarı atması için temiz çamaşırları çıkardıktan sonra kapağı birkaç saat açık bırakabilirsiniz.

Yukarıda mümkün olduğunca çamaşır makineleri nasıl temizlenir anlatmaya çalıştık.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Yanınızda Taşıyabileceğiniz Dünyanın En Küçük Çamaşır Makinesi” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Çamaşır Makineleri de Cebimize Giriyor” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Çamaşırı Asmanızı ve Toplamanızı Söyleyen Akıllı Mandal” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Teknoloji Çamaşır Katlamaya da Son Veriyor” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

 

Etiketler
Moblobi

Moblobi

Yeni dünyadan hayatınıza fayda sağlayacak bilgiler, haberler ve ipuçları paylaşıyoruz. İTÜ Arı Teknokent'in seçtiği girişimlerden biriyiz ve Milliyet tarafından da özel ödüle layık görüldük. Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Yeni dünyadan anında haberdar olmak ve olanı biteni kaçırmamak için, sosyal medyada takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı