Çamaşır Makineleri de Cebimize Giriyor!

Teknoloji pek çok şeyi cebimize sığar duruma getirdi. Hatta teknoloji sayesinde artık pek çok şeyi mobil haldeyken de kullanabilir olduk. Şimdi ceplerimize sığacak hale gelen ve ayrıca mobil durumda da kullanabileceğimiz şeyler arasında çamaşır makinesi de yerini aldı. Nasıl mı? İşte detaylar…

Çamaşır yıkamak her zaman zor ve sıkıcı bir faaliyet olarak görülebiliyor. Hele bir de seyahat ediyor veya kamp yapıyorsanız büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bütün bu zorlukları pratik ve daha kullanışlı hale getirecek bir teknoloji hayata geçti. Çamaşır makinelerini ceplerimize sığdırdı ve hatta mobil haldeyken de kullanmamızı sağladı. Bu teknolojinin adı Scrubba

Cebimize giren bu çamaşır makinesi neler yapabiliyor?

Scrubba aslında esnek bir torba şeklinde. Ancak bir çamaşır vazifesi görevi görüyor. Kullanmak için ise suyu eklemeniz, deterjanı koymanız, çamaşırarı içine atarak ovuşturmanız yeterli oluyor.

Scrubba yıkama torbası fikri geliştiricilerinin yaptığı bir seyahat sırasında 2010 yılında ortaya çıkmış. Bu seyahat sırasında oluşturulan prototip, 4 aylık gezi boyunca geliştirilmiş ve bugünkü haline gelmiş. Şirket odak noktasını kullanılabilirlik ve dayanıklılık ilkeleri üzerinden geliştirmeye devam ediyor.

Scrubba yıkama torbası aslında dünyanın en küçük çamaşır makinesi olma özelliğini taşıyor diyebiliriz. Özellikle de sık seyahat edenler ve kamp yapmayı sevenler için oldukça kullanışlı bir buluş. Bu taşınabilir çamaşır makinesi yalnızca 142g. Ayrıca cep tipi olarak üretildiği için de her yere götürebilecek kadar küçük. Dolayısıyla da hafif olması, kolay taşınabilir ve kullanılabilir olması olması ile yolculukları kolaylaştırıyor.

Buluş, 100.000’den fazla gezgin, kampçı ve tatilci tarafından denenmiş ve elde yıkamadan iki kat daha etkili olduğu gözlenmiş. Ayrıca tam hijyenik olmayan otel lavabolarından daha hijyenik bir çözüm sunduğu da özellikle belirtiliyor.

Scrubba yıkama torbasının dışında kullanım talimatları kullanıcıların işini kolaylaştırmak için paylaşılmış. Torbanın üzerinde yıkama ve su seviyesini gözlemleyebilmek için de şeffaf bir pencere bulunuyor. Scrubba‘nın yıkama sırasında kullanılan yüzeylerde kaymasını önlemek amacıyla dışta tutuş desteği de var.

Mobil yıkama torbası nasıl çalışıyor?

Yıkama torbası Scrubba, kullanıcılarına nerede ve ne zaman isterlerse giysilerini yıkama imkanı yaratıyor. Ynai aslında seyahatlerdeki çamaşır yıkama sorununu çözmek için bir alternatif oluşturuyor. Hatta çoğu seyahatte yıkama sorunu yaşadığımız için kocaman bavullar taşımak ve yanımıza birçok giysi almak zorunda kalırız. Bu yıkama torbası bu sorunu çözdüğü için daha az giysi ile ve daha hafif bir çanta ile seyahat etmeyi de sağlamış oluyor.

Scrubba, aslında eskiden kullanılan yıkama tahtası ile aynı prensipte çalışıyor. Kıyafetleri sözkonusu yıkama yüzeyine sürtünerek temizlenmesini sağlıyor.

Bu yıkama torbasında aynı anda çok fazla giysinin yıkaması için kullanılabiliyor. Ancak üreticileri örneğin 2 günlük yaz kıyafetleri gibi bir yoğunlukta kullanmanın yıkama kalitesinden daha iyi sonuçlar alabileceğini söylüyor. Mesela birkaç tişört, birkaç şort ve birkaç çift çorabın aynı anda temizlenmesinde etkili oluyor. Scrubba‘nın toplam hacmi 13L civarında. Ancak optimum çalışma hacmi 3-4L civarında.

Çamasırlardaki yağları, kiri ve kokuyu gidermek için onları bu yıkama torbasının dışında 20-40 saniye arasında sürtmeniz yeterli oluyor. Ancak makine kalitesinde yıkamak istiyorsanız bu süre 3 dakika. Elbette inatçı lekeler için, giysinizi daha uzun süre ovalamanız gerekebilir ya da öncesinde yıkama işlemini kolaylaştırmak için Scrubba yıkama torbasında giysinin 2-3 saat ıslanmasına izin de verebilirsiniz.

Peki bu yıkama torbası ne kadar süre kullanılabiliyor yani ne kadar dayanıklı? Şu an ne kadara satılıyor? Peki nasıl görünüyor, nasıl kullanılıyor? Detaylar ve nasıl kullanıldığının videosu haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı