Çamaşırı Asmanızı ve Toplamanızı Söyleyen Akıllı Mandal!

Teknolojinin her alanda ilerlediği karşı konulmaz bir gerçek. Akıllı telefonlar, akıllı otomobiller, akıllı ev eşyaları derken günlük yaşantılarımızda kullandığımız hemen hemen her eşya akıllanmaya başladı. Şimdi bunlar arasına  çamaşır mandalları da katılıyor ve akıllı bazı özelliklere sahip oluyor.

Internet of Things yani nesnelerin interneti, internet aracılığıyla akıllı cihazların arasında bağlantı kuruyor ve bizlere kolay ve pratik bir yaşam sunacak pek çok yeniliğe imkan sağlıyor. Örneğin kapınızın önündeki zili evinizde kullandığınız internete bağladığınızı düşünün. Zil çaldığı anda kameradaki o görüntü akıllı telefonlarınıza aktarılmış oluyor ve kapınızda kimin olduğunu kolaylıkla görebiliyorsunuz. Siz evde yokken dahi kapınızı kimin çalıp çalmadığını bu sistem sayesinde rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Pek çok cihazla evimizin içinde yer alan bu teknoloji şimdi de mandallarımızı akıllandırıyor.

Çamaşır astıktan sonra yağmurun yağmasından hemen hemen hepimiz tedirgin oluruz. Bu mandal bu soruna da bir çözüm getiriyor. Akıllı mandalın adı Peggy… Hepimizin yakından tanıdığı deterjan markası olan OMO tarafından geliştirilmiş. Ana amacı çamaşırlarımızı yıkadıktan sonraki doğal kurutma sürecini daha kolay bir hale getirmek.

Peggy, cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile bağlantılı olarak çalışıyor. Üzerinde bir sensör bulunuyor ve bu sensör hem hava sıcaklığını ölçüyor hem de nemi algılıyor. Çamaşır asmak için en doğru zaman geldiğinde size bildirim gönderiyor. Peggy’i herhangi bir kıyafetinizin üzerine tutturuyorsunuz ve böylece gönül rahatlığıyla çamaşırlarınızı kendiliğinden kurumaya bırakıyorsunuz. Çamaşırınız kuruduğunda da size bir bildirim gönderip haber veriyor.

Çamaşırınızı astıktan sonra diyelim ki hava kötüleşti; bunun gibi olası bir yağmur yağması durumunda da Peggy bir çözüm üretiyor ve telefonunuza  çamaşırlarınızı toplamanızı ve içeri almanızı tavsiye ettiği bir bildirim gönderiyor.

Bu akıllı mandal hava durumu sitelerini de inceliyor ve bir yandan da veri biriktiriyor. Bildirimlerini de bu verileri inceleyerek oluşturduğu analizler sonucunda veriyor. Size genel olarak şehrinizdeki değil; çamaşır asacağınız balkon ya da bahçedeki verileri sunuyor. Üzerinde bulundurduğu wifi modülleri ve ısı, ışık, nem sensörleri sayesinde çamaşırlarınızı kurutacağınız en uygun gün ve saat hakkında da bilgiler sunuyor; hatta çamaşırlarınızın ne kadar sürede kuruyacağını bile tahmin ederek size bildiriyor.

Peki bu akıllı mandal nasıl çalışıyor, boyutları ne kadar? Peggy’e nasıl sahip olunabiliyor? Nasıl kullanılıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı