Başarılı Kariyer İçin Atmanız Gereken 10 Adım

Birçok kişi, iş hayatında ilerlemek için kariyerini önceden planlamak istiyor ancak ne yapacağını ve nereden başlayacağını bilmiyor. Peki, bunun için neler yapmak gerekli. İşte başarılı kariyer için atmanız gereken 10 adım!

Başarılı Kariyer İçin Atmanız Gereken 10 Adım

1. Taviz Vermeyeceğiniz Konuları Belirleyin

En başta kendi hayat felsefeniz doğrultusunda karşınıza çıkabilecek durumlarda nelerden taviz vermeyeceğimizi belirlemelisiniz.

Ne istediğinizi ve nelerin doğru olduğunu belirlemeli ve onlardan taviz vermemelisiniz.

2. Zayıf Yönlerinizi Bilin

Zayıf yönlerinizi tanımak, size hangi yönlerinizi daha çok geliştirmeniz gerektiğini gösterir. Bu da kariyer basamaklarını daha sağlam ve eksiksiz çıkmanızı sağlar.

3. Güçlü Yönlerinizin Farkında Olun

Kariyer çizginizi belirlerken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de güçlü yönlerinizdir.

Eğer bu yönlerinizi bilirseniz kariyer planınızı da ona göre yapar ve kendinizi o alanda daha da ileri taşırsınız.

4. Hatalarınızdan Ders Çıkarın

Kariyeriniz boyunca birçok yanlış karar verip hataya düşebilirsiniz. Burada önemli olan şey düşmüş olduğunuz hataya bir kere daha düşmemenizdir.

Krizleri fırsatlara çevirip kendinize yeni öğrenimler katmalısınız.

5. Gurur Duyabileceğiniz Bir İş Başarın

İş hayatınızda gururla bahsedebileceğiniz, gurur duyabileceğiniz bir esere sahip olmanız, sizin öz güveninizi doğrudan olumlu yönde etkileyecektir.

6. Eleştirilere Açık Olun

Kariyeriniz boyunca iyi ya da kötü yaptığınız birçok işte birçok kişi tarafından eleştirebilirsiniz. Bu sizi olumsuz yönde etkilememeli.

Tam aksine olumlu yönde etkilemeli. Bunun nedeni ise eleştiriler sonucunda eksiklerinizi görebilir ve onları giderebilme fırsatlarıdır.

7. Sınırlarınızın Üzerine Çıkın

Kariyer yolculuğunuzda en az bir kez yapabileceklerinizin üstünde bir iş üstlenmek, sizi geliştirecek ve sınırlarınızı daha da ileri taşıyacaktır.

8. Kendinizi Geliştirin

Günümüz dünyasında sadece üniversite diploması yeterli olmuyor. İyi bir iş ve kariyer istiyorsanız gerekli eğitimlere, staj programlarına ve seminerlere de katılmalısınız.

9. Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal medyada aktif olmak, selfi paylaşmak ya da arabada story atmak değildir.

Sosyal medyada aktif olmak, yaptığınız işlerle ilgili videolar veya görseller paylaşmaktır. Özellikle Linkedin profilinizi hazırlamak ve orada aktif olmak çok önemlidir. Bu sizi doğru kişilere kısa yoldan ulaştırır.

10. Acil Durum Planı Hazırlayan

Bir işten çıkarılma durumuna karşı bir B planınız mutlaka olmalı. Ayrıca böyle günler için bir köşede birikmiş para da bulundurmalısınız.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Teknolojide Kariyer İsteyenler İçin 11 Beceri!” okumak için buraya tıklayın.
“Linkedin’i Etkili Kullanmanın Yolları!” okumak için buraya tıklayın
“İş Hayatında Mutlu Kalmak İsteyenlere 5 Öneri!” okumak için buraya tıklayın.

“Başarılı Kariyer İçin Atmanız Gereken 10 Adım” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı