Apple Mac Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin İpuçları

Apple Mac bilgisayarınızın verimini arttırmak için kolay ipuçlarını sizler için araştırdık. Bu ipuçlarını uygulayarak Apple Mac bilgisayarınızı daha verimli kullanabilir ve hızlandırabilirsiniz.

Mac bilgisayarlar çoğu kişinin hayatında önemli yer tutuyor. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen Mac bilgisayarları daha verimli kullanmak mümkün. Apple Mac bilgisayarınız eskisi gibi hızlı çalışmıyor olabilir. Mac hızlandırma için kolay ipuçlarını sizler için araştırdık. Bu ipuçlarını uygulayarak Apple Mac bilgisayarınızı daha verimli kullanabilir ve hızlandırabilirsiniz.

İşte Mac Hızlandırma İçin İpuçları:

 

1.Mac hızlandırma için kullanmadığınız uygulamaları kaldırın

Mac’inizin eskisi gibi çalışması için ipuçlarından birisi kullanmadığınız uygulamaları kaldırmaktır. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda haberiniz olmadan birkaç uygulama da açılıyor olabilir. Bunu engellemek için; sistem tercihleri>kullanıcılar>gruplar>kullanıcı hesabı>oturum açma öğelerine tıklayın. Sırasıyla bunu uyguladıktan sonra açılmasını istemediğiniz uygulamaların yanında yer alan eksi sembolüne basın. Uygulama Mac bilgisayarınızdan silinmez. Sadece bilgisayarı açtıktan sonra o uygulamaların açılması engellenecektir.

2.Antivirüs yazılımı indirin.

Mac bilgisayarınıza herhangi bir virüs bulaşmış olabilir. Bu da Mac bilgisayarınızın yavaşlamasını sağlar. Bunu anlamak için bir antivirüs programı indirin. İndirdikten sonra bilgisayarınızı taratın. Tarama sonucu tehlikeli olabilecek bulunan dosyaları silin.

3.Tarayıcıda kayıtlı olan verileri silin.

Tarayıcılarınız daha önce gezdiğiniz websitelerini depolar. Kısa vadede sorun yaratmasa da uzun vadede bu veriler Mac’inizi yavaşlatabilir. Çözüm olarak kullandığınız tarayıcı açın. Ayarlar kısmından geçmiş yazısına tıklayın. Bütün geçmişi temizleyin kısmına tıklayın. Böylelikle tarayıcı önbelleğini temizlemiş olacaksınız. Bu sayede biraz hızlanma sağlayabilirsiniz.

4.Masaüstünde yer alan dosya ve programları kaldırın.

Masaüstünde çoğu kişi çok fazla kullanmadığı dosya bırakıyor. Silmeye üşenilen bu dosyalar zamanla çoğalıyor. Masaüstünde yer alan çok fazla dosya, Mac’inizin yavaş çalışmasını sağlıyor olabilir. Bunu önlemek için masaüstünde bulunan dosyaları alt klasörlere kaldırın. Ya da kullanmıyorsunuz kalıcı olarak silin.

5.Hard diskini boşaltın.

Bu yöntem en etkili yöntemlerden birisi durumunda. Hard diski temizlemeye başlamak için dosyalarınıza göz atın. Kullanmadığınız, zararlı bulduğunuz dosya ve uygulamaları silin. Bazı dosyalar çok büyük yer kaplıyor. Bu dosyalar sizin için önemli değilse kalıcı olarak silebilirsiniz.

apple mac bilgisayarinizi hizlandirmak icin ipuclari

6.Yazılımı güncelleyin.

Apple dönemsel olarak cihazlarına yazılım güncellemesi getiriyor. Yazılımı güncellemediğiniz zaman Mac’iniz yavaş çalışmaya başlıyor ve sorunlar yaratıyor. Bunların olmasını istemiyorsanız en son sürümü güncelleyin.

7.Grafikleri devre dışı bırakın.

Apple Mac bilgisayarlar animasyon ve grafikler olarak oldukça zengin bir yapıya sahip. Ama bu grafik ve animasyonlar Mac’inizin yavaşlamasını sağlıyor olabilir. Bunu engellemek için; sistem tercihleri>genel>  kısmına giderek devre dışı bırakmak istediğiniz seçeneğe tıklayabilirisiniz.

8.Statik bir duvar kağıdı seçin.

Mac ana ekranına animasyonlu, grafikli bir duvar kağıdı seçmek yanlış olabilir. Mac’in kendi seçtiği duvar kağıdı sürekli değişen bir görsel oluyor. Bu durum pil ömrünü azaltabiliyor. Hızınızı düşürebiliyor. Bunun yerine sabit bir duvar kağıdı seçmek daha iyi olabilir.

9.Uygulamaları sürekli olarak güncelleyin.

Mac bilgisayarlarda var olan uygulamalara sürekli olarak güncellemeler geliyor. Bu güncellemeleri takip edin. Uzun süredir güncellemediğiniz uygulamalar hata verebilir. Bu nedenle uygulamalarınızı güncel tutun.

10.Kullanılmayan uygulamaları silin.

Mac bilgisayarınızda kullanmadığınız uygulamalar var mı? Eğer cevabınız evet ise bunları silmeniz faydalı olabilir. Kullanılmayan uygulamalar Mac’inizde gereksiz yer kaplıyor. Bilgisayarınızın yavaşlamasını sağlıyor. Bu sayede Mac’inizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

En iyi mac bilgisayarları incelemek için buraya tıklayın.

 

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı