Battlefield Oyun Serisinin Tarihi

Dijital platformlarda online (çevrimiçi) olarak da oynanabilen çoklu oyunculu oyunlar, tüm Dünya’da büyük ilgi görmekte. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte grafikleri ve efektleri gerçeğe tamamıyla yaklaşan oyun serilerine, sürekli yenileri ekleniyor. Yazımızda, çoklu oyuncu kavramının ilk örneklerinden biri olan Battlefield oyun serisinin geçmişten günümüze nasıl değişiklik gösterdiğine değineceğiz.

Battlefield Oyunlar Serisi

Dağıtımcısı Electronic Arts firması olan Battlefield, aksiyon oyunları serisi olarak 2002 yılında oyun dünyasına katıldı. Dünyanın en popüler oyun serilerinden biri olan Battlefield, Microsoft Windows, Linux, iOS, Macintosh, Mac OS X, PlayStation 2, PlayStation 3, Playstation 4, Xbox, Xbox 360 ve Xbox One platformlarının tamamına uyumlu ara yüzler sunuyor.

Son oyunu olan Battlefield 5‘i 2018 yılında çıkaran EA Digital Illusions CE, seriyi devam ettirecek gibi duruyor. Kurgusal bir anlatım ile yakın geçmişte yaşanan savaşları konu alan Battlefield oyunlar serisi, 11 oyun ve 12 ek paket ile 50 milyondan fazla oyun severe ulaşmakta!

Battlefield Oyun Serisinin Tarihi (Kronolojik Sıralaması)

Battlefield 1942

IGN tarafından “Yılın Oyunu” ödülünü alan yapım, aynı anda 64 kişinin oyunda olabilmesini sağlayan çoklu oyuncu özelliği ile öne çıkıyor.

Doğu Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya kadar birçok bölgede savaşma imkanı sunan server sistemi ile de o yıllarda son derece dikkat çekmiştir.

Battlefield Vietnam

2004 çıkışlı Battlefield Vietnam, farklı oyun modları, modern silah ve araçları ile dikkat çekmekte. Bir önceki Battlefield 1942, ikinci dünya savaşı yıllarında geçerken Battlefield Vietnam 1960’lı yıllarda geçiyor.

Battlefield 2

Çoklu oyuncu haritaları ile beğeni toplayan 2005 çıkışlı Battlefield 2; ABD, Avrupa Birliği, Çin ve kurgusal Orta Doğu Koalisyonu’nun savaşını temel alıyor.

Battlefield 2142

Battlefield oyunları arasında biraz sönük kalan bu yapımda, Mech yönetmek ve EMP bombaları kullanmak gibi elementlere yer verilmiştir.

Gelecekte yaşanabilecek bir felaket senaryosunu konu alan Battlefield 2142, küresel ısınma ile başlayan buz devrini ve kullanılabilir alan toprakları için verilen mücadeleyi kurguluyor.

Battlefield Heroes

Serinin 2009 çıkışlı ilk “Play4Free” oyunu Battlefield Heroes, İkinci Dünya Savaşı parodisi olmayı amaçlıyor.

Battlefield: Bad Company 2

İlk oyunu konsollar için çıkan oyunun 2010 çıkışlı ikinci bölümü çoklu oyuncu modları bulunan oyun, aynı zamanda tek kişilik oyuncu senaryo moduna da sahip.

Battlefield Play4Free

İlk olarak Heroes ile başlayan Battlefield Play4Free serisidir. Battlefield Play4Free ile aynı anda 32 oyuncunun kapışabildiği haritalar ile oyuncuları savaşa çağırıyor.

Battlefield 3

2011 çıkışlı Battlefield 3, tam 64 kişi destekli çoklu oyuncu haritaları ve etkileyici grafikleri ile beğeni topluyor.

Battlefield 4

2014 tarihinde çıkartılan Battlefield 4, dünyanın farklı bölgelerinde geçen senaryosu ile dikkatleri üzerine topluyor.

Bu yapımı diğerlerinden ayıran özellik ise on adet ek pakete sahip olmasıdır.

Battlefield Hardline

Serinin yeni oyunu için bir zaman kazanma taktiği olarak nitelendirilen bu yapım beklentileri pek karşılamamıştır.

Battlefield 1

2016 çıkışlı Battlefield 1, Birinci Dünya Savaşı’nı anlatan ciddi yapımlardan bir tanesi olması ile dikkat çekmekte.

Tartışmalı senaryo modu ve çoklu oyuncu seçenekleri ile beğeni toplayan yapım, Türkçe altyazı seçeceği de sunuyor.

Battlefield 5

İkinci Dünya Savaşı’nı 16 yıl sonra tekrar kurgulayan Battlefield V, altı ana bölüme ayrılan güçlü bir senaryoya sahip.

Peki, siz bu seri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“En İyi 10 Savaş Oyunu” okumak için buraya tıklayın
“Tüm Zamanların En İyi Savaş Oyunları” okumak için buraya tıklayın.
“En Popüler 1. Dünya Savaşı Oyunları” okumak için buraya tıklayın.

“Battlefield Oyun Serisinin Tarihi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı