5G Teknolojisi Hakkında Bilinmeyenler!

Gün geçmiyor ki kablosuz ağ teknolojisi gelişmeden dursun. Her gün yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kaldığımız dünyada, teknolojinin zaman içerisinde bizlere gösterdiği 1G, 2G, 3G, 4G, 4,5G derken 5G teknolojisi de karşımızda. G harfinin karşılığı Generation yani “nesil” demek. Peki, nedir bu 5G?

5G Teknolojisi Hakkında Bilinmeyenler!

Teknoloji sayesinde uzakların yakın olması, iletişimin her geçen gün daha da kaliteli hale gelmesi insanları elbette şaşırtıyor.

Özellikle; eski kuşak dediğimiz bir kısım yetişkin, gençlik dönemlerinde bu teknolojiler ile tanışmadıkları için sürekli bize sunulan yenilikler onlara oldukça karmaşık ve tuhaf gelebiliyor. Z kuşağı dediğimiz yeni jenerasyon ise bu değişim ve gelişmelere çok daha çabuk ayak uydurup adapte olmakta. 5G teknolojisinin tüm insanlık için ciddi yenilik kapıları açtığını söyleyebiliriz.

İnternetin son ve en güncel nesli olan 5G, şimdiye kadar kullandığımız en hızlı internet olan 4G’den yaklaşık 10 kat daha hızlı. Böylelikle internette hız sorunu birçok coğrafyada ortadan kalkacak. Tabi ki bu her kesim için mevcut değil. Maalesef ülkemizde altyapısı çok kötü olan birçok bölge bulunmakta.

Altyapısı sağlam olan bir bölgede, mobil cihazlarınızdan 4K çözünürlükte bir videoyu kesintisiz şekilde izleyebilirsiniz. 5G teknolojisi, sadece internet açısından yenilikler getirmedi. Sağlık, otomotiv ve hizmet sektörü gibi birçok alanda yenilikler göstermekte.

Sosyal medyada sıklıkla izlediğimiz canlı yayınlar, televizyonlarda yıllarca izlediğimiz canlı yayınlar ve haber spikerlerinin şehirden şehre hatta ülkeden ülkeye yaptıkları canlı yayınlar eskisine oranla çok daha kaliteli olmakta. Dosya aktarım hızının yükselmesi, online oyunların çok daha akıcı ve hızlı grafiklerle oynanması gibi birçok hizmet sunan 5G, oyun severlere yeni deneyimler yaşatmakta.

5G ile ev aletlerinde de şaşırtıcı özellikler bulunmakta. Günümüzde birçok buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinası hatta küçük ev aletleri 5G teknolojisi ile donatılmış durumda. Mobil ağ servislerinin kullandığı enerji maliyetleri, 5G sayesinde düşüş gösteriyor. Bu da büyük oranda enerji tasarrufu demek. Otomotiv sektöründe ise akıllı ve insansız araçların 5G teknolojisi ile yer alma çalışmaları devam etmekte.

Bunun yanı sıra, dünyanın en büyük teknoloji devletlerinden biri olan Çin’in önümüzdeki 10 yıl içerisinde 6G teknolojisinin hayatlarımızda olacağını duyurduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Siz de 5G teknolojisini destekleyen mobil cihazlardan modemlere kadar birçok teknolojik cihaza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı