Olası İstanbul Deprem Tahmini

Ülkemizin büyük bölümü deprem kuşağı bölgesinde yer almakta. Marmara Denizi altında 7 ila 7,5 arasında büyük bir deprem olma olasılığı bekleniyor. Dolayısı ile deprem tahmini doğrultusunda yapılan araştırmalara göre zemini sağlam olmayan bölgelerin en çok zarara maruz kalacağı düşünülüyor.

Hayatımızın merkezindeki ticaret alanları ve yerleşim merkezleri, %60 üzerinde hasara maruz kalabilir. 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen ve 17 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 7,4 büyüklüğündeki Gölcük depreminin üzerinden yaklaşık 22 yıl geçti. Türkiye’nin lokomotif şehri olan İstanbul da beklenen büyük depreme karşı hazırlıklar yapıyor.

Olası İstanbul Depreminde En Çok Etkilenecek İlçeler

Deprem dalgasını en çok hissedecek kıyı bölgesi, fay hattına en yakın yerleşim yerleridir. Yapılan deprem tahmini yorumlarına göre 2034 yılına kadar İstanbul’da büyük depremin yaşanacağı öngörülüyor. Olası İstanbul depreminde Avrupa yakasında en çok Bakırköy, Avcılar, Beylikdüzü, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Fatih ve Bahçelievler ilçelerinin etkileneceği tahmin ediliyor. Anadolu yakasında ise en çok etkilenecek olan ilçeler ise; Üsküdar, Kartal, Ataşehir, Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Pendik, Adalar, Tuzla ve Sultanbeyli olarak öngörülmektedir.

Olası Deprem Ne Kadar Zarar Verecek?

7,5 büyüklüğündeki bir depremde, binalardaki deformasyonlar yaklaşık 70 milyar TL civarında bir zarara yol açacak. Doğalgaz, su ve elektrik hasarları ile birlikte 120 milyar TL kayıp yaşanacağı söyleniyor. Ekonominin %30’luk dilimine sahip olan İstanbul’da olacak bir deprem, ekonomik kayıpları da beraberinde getirecek. İstanbul depremi, Türkiye ekonomisi için derin bir yara oluşturabilir. İstanbul’da hala pek çok konut deprem riskine karşı yenilenerek önlem çalışmalarına devam ediliyor.

Depremde can kaybı tahmini ise yaklaşık 14.000 kişi, ağır yaralı sayısının da 8.000 civarı olacağı söyleniyor. Can kaybı sayısı; depremin yeri, büyüklüğü, saati, zemini ve zeminlerde bulunan binaların dayanıklılığına bağlıdır. Büyük deprem sonrası 25 milyon ton enkaz oluşacak. Enkazın ortadan kaldırılması için 1 milyon kamyon seferinin gerçekleşmesi öngörülüyor.

Büyük Deprem İçin Ne Tür Hazırlıklar Yapılıyor?

– Enkaz altında kalanlara hızlı bir yardım sağlanması adına İstanbul’da yol planlama çalışmaları yapılmaya devam ediyor.
– AFAD önderliğinde, olası afet sonrası acil barınma ihtiyaçlarına karşı bir çok imkan sağlanacak.
– Deprem sonrası patlama ve yangınlara karşı çalışmalar yürütülüyor.
– İGDAŞ ve Kandilli Rasathanesi doğal gaz güvenliği çalışmalarını sürdürüyor. Şehirdeki doğalgaz borularındaki gazın engellenmesi sağlanıyor.
– Depremi algılayan akıllı sensör geliştirme çalışmaları devam etmekte.
– Kandilli Rasathanesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi erken uyarı sistemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Deprem uyarı sistemi, 8 saniye öncesine kadar deprem uyarısı verecek.
– Türkiye Bilişim Vakfı, İstanbul’da deprem anında telefonlarda iletişim kesintisi sorununa karşı çözümler arıyor. Akıllı telefonların iletişimini sağlayan deprem Hackathonu düzenlemesi yapılıyor.

Bizler de ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını unutmadan kendi bireysel hazırlıklarımızı bir an önce yapmalıyız.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Depremde İletişim Hattı Kesilirse Nasıl Haberleşilebilir?” okumak için buraya tıklayın.
“Depremden Koruyan Yatak İcat Edildi!” okumak için buraya tıklayın
“Fiber Kablo ile Deprem Tespiti Yapılacak!” okumak için buraya tıklayın.
“Depremleri Tespit Eden Yapay Zeka!” okumak için buraya tıklayın.

“Olası İstanbul Deprem Tahmini” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı