Depremde Dijital Varlıklarınız da Yok Olabilir!

Etrafımızda gördüğümüz her eşya, cihaz hatta insanlar bile dijitalleşti. Peki ülkemizin bir gerçeği olan deprem bu dijital dünyanın objelerini yani dijital varlıklarımızı da etkileyebilir mi? İşte detaylar….

Dijital varlıklarımız deprem ve doğal afetlerde nasıl yok olabilir?

Geçtiğimiz aylarda ülkemizin pek çok ilinde farklı büyüklüklerde depremler gerçekleşti. Bunlar arasında 5.8 büyüklüklü İstanbul depremi de var.

Deprem esnasında ve sonrasında insanların telefonlarıyla ailelerine ulaşamamaları tartışmalara yol açmıştı. Sosyal medyada ise bu duruma verilen tepkiler ve operatörlere yapılan eleştiriler gündem olmuştu. Bireylerin sesli iletişimde yaşadıkları bu sorun haricinde; şirketler de dijital varlıklarını kaybetme korkusu yaşadılar. Çünkü dijital varlıklarımız da olası bir deprem de yok olabilir.

Bu arada bilmeyenler için hemen söyleyelim: Dijital varlıklarınız sizin dijital dünyada sahip olduğunuz tüm web siteleriniz, e-postalarınız, dokümanlarınız, fotoğraf veya çizimleriniz, sunumlarınız gibi dijital ortamda tuttuğunuz tüm verilerinizi ifade ediyor. Dolayısıyla bunların tutulduğu sunucuların, bilgisayarların, telefonların veya cihazların zarar görmesi durumunda sahip olduğunuz tüm dijital varlıklar da yok oluyor.

Dijital varlıklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Yaşanan deprem deneyimlerinin hemen ardından deprem gerçeği ile yeniden yüzleşiyoruz ve önlem almaya başlıyoruz. Örneğin son yaşanan depremlerin hemen ardından depreme dayanıksız mevkilerde yaşayan insanlar evlerini taşıma kararı aldılar; hasarlı olan pek çok okul yıkıldı tekrar inşa edilmeye başlandı. Biz bireyler tedbir almaya başlamışken; şirketler de dijital varlıklarını koruyabilmek için önlem almaya başladılar.

Şirketlerin sahip oldukları dijital varlıkları depremde yok olabilir bu durum iş kesintisi yaşama problemiyle karşı karşıya bırakabilir. Sadece deprem değil başımıza gelecek herhangi bir doğal afet işleri kesintiye uğratabilir ve dijital varlıklarımızın yok olmasına neden olabilir. Uzmanlara göre bu konuda şirket sahiplerinin almaları gereken birkaç önlem var. Öncelikle her şirketin, herhangi bir doğal afetin gerçekleşmesi durumunda yardım alabilecekleri bir felaket kurtarma merkezi olmalı. Bu merkezlerin de fay hattı geçen bir mevkide yer almamasına dikkat edilmeli. Hatta pek çok büyük şirket bulundukları ilin dışında farklı ve daha az riskli yerlede bu kurtarma merkezlerini oluşturuyorlar.

Peki yapılan araştırmalar felaket kurtarma çözümü edinmeyen şirketlerin olası bir durumda ne gibi kötü senaryolar ile karşılaşacaklarını gösteriyor? Felaket kurtarma çözümü olmayan şirketlerin başlarına neler gelebilir? Uzmanların konu ile ilgili önerileri neler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı