Dikkat: İşte Dolandırıcıların En Sık Kullandığı 5 Hile!

Kullanıcı verileri, dolandırıcılar için çok değerli bir varlık. Zaten günümüzde de medyada veri dolandırıcılıkları neredeyse her gün yer tutuyor. Özellikle aldığımız istenmeyen e-postalar da bunu kanıtlar nitelikte. Özellikle çevrimiçi saldırılar söz konusu olduğunda, siber saldıraıların farkında olmak ve dikkatli olmak çok daha fazla önem taşıyor.

Hepimizin mail kutularına sıklıkla gelen istenmeyen e-postaların ana hedefi; çeşitli sosyal mühendislik yöntemlerini kullanarak ya da kimlik ağı yöntemi ile kişilerin hesap veya banka kartı gibi bilgilerini ele geçirmek. Bu gibi bilgileri sızdırmak için de insanlara toplu e-posta mesajları gönderiyorlar. Yani aslında kimlik avı saldırılarında e-posta mesajları yöntemi sıklıkla kullanılan bir yöntemi oluşturuyor. Peki kullanıcılar olarak bizler bu tür saldırılara karşı nasıl önemler almalıyız dersiniz?

Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab ‘a göre işte dolandırıcıların en çok kullandığı ve dikkatli olmamız gereken 5 hile:

1- Sosyal ağlardan gelen sahte bildirim mesajları:

Günümüzde belkide dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden biri de sanki sosyal ağlardan geliyormuş gibi tasarlanan sahte bildirimler. Genellikle yeni arkadaşlar, yorum, beğeni ve bunun gibi konularla karşımıza çıkıyorlar. Mesajlar genellikle gerçeklerinden ayırt edilmesi zor şekilde tasarlanıyor. Burada paylaşılan bağlantıyı takip eden kullanıcıları ise sahte bir login sayfası karşılıyor. Bu sayfa aracılığıyla kullanıcı adı ve şifresini ele geçirilmiş oluyor.

Yine bir diğer kullanım ise size sosyal medya hesaplarınızda şüpheli bir etkinliğin var olduğunu, kullanıma devam edebilmek için onaylanması gereken şartnamenizin var olduğunu ya da yeni bir özelliğin kullanıma sunulduğunu haber veren sahte mesajlar. Bu mailde de yine sizi sahte bir login sayfasına yönlendiren ve buradan kişisel bilgilerinizi ele geçiren bir bağlantıya tıklanması isteniyor.

İşte maruz kalabileceğiniz ve dikkatli olmanız gereken diğer dolandırıcılık yöntemleri ve almanız gereken önlemler…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı