Dikkat: İşte Dolandırıcıların En Sık Kullandığı 5 Hile! - Sayfa 2 / 3 - Moblobi.com
Yaşam

Dikkat: İşte Dolandırıcıların En Sık Kullandığı 5 Hile!


2- Bankacılık kimlik avı

Kullanıcıların banka kartı bilgilerini çalmayı amaçlayan kimlik avı saldırıları hala en popüler dolandırıcılık türü. Sahte mesajlar, banka veya ödeme sistemleri adına gönderilebilir. En yaygın mesaj konuları, müşterinin kişisel hesabının engellenmesi veya hesapta “şüpheli hareket” tespit edilmesi ile ilgilidir.

Hesaba erişimin yeniden sağlanması, kimlik bilgilerinin onaylanması veya yapılan işlemin iptali bahanesiyle kullanıcıdan sahte banka web sitesine banka kartı bilgilerini (genellikle CVV/CVC kodu dahil) girmesi istenir. Bu bilgiler alındığında, dolandırıcılar derhal kurbanın hesabından para çeker.Ödeme sistemlerinde de sistem aynı şekilde işler ancak bu durumlarda, kurbanlardan sadece hesaplarına giriş yapmaları istenir.

3- Satıcılardan gelen sahte bildirimler ve popüler hizmetler

Popüler çevrimiçi mağazalar, rezervasyon siteleri, iş arama siteleri gibi yerlerin adları kullanılarak da sahte bildirimler oluşturuluyor. Özellikle kullanıcıların panik halinde görür görmez tıklayabilecekleri bildirimler oluşturuyorlar. Bu sebeple sizi paniğe sürükleyen bu tür mesaj ve bildirimlere karşı dikkatli davranın.

4- E-posta hizmetlerinden gelen sahte bildirimler

Dolandırıcılar istenmeyen e-postaları özellikle kullanıcı adı ve şifreleri ele geçirmek için kullanıyorlar. Özellikle 2 yöntem ile bunu yapmaya çalışıyorlar. Bunlar; şifrelerinizi yenilemeye ya da e-posta kutunuzun kapasitesinin arttırılmasına yönelik olan sahte mailerdir. Bu tür bildirimlere karlı da dikkatli olmak oldukça önemli.

5- “Nijeryalı Prens” dolandırıcılığı

Bir de çok geleneksel ve hala kullanılan bir yöntem var. Şöyle açıklayalım: Bu dolandırıcılıke-postalarında size ölmüş bir milyonerin avukatına ya da ölmüş birinin bir akrabasına yapacağınız bir ödeme karşılığında bir servetten yararlanabileceğiniz vaat edilir. Bunun farklı bir verisyonunda da, zor durumdaki bir ünlü de çoğu zaman kullanılır. Dolandırıcılar, mağdurlarına, talihsiz bir milyonerin banka hesabında mahsur kalmış bir parası olduğu ve ona yardım etmeleri karşılığında büyük bir ödül vaat edilir. Bunun için de onlardan pasaport, hesap verileri gibi kişisel bilgilerini vermeleri ve makul bir miktarda da para yatırılması istenir. Bu tip dolandırıcılık yöntemlerine karşı da dikkatli olmanız öneririz.

İşte maruz kalabileceğiniz ve dikkatli olmanız gereken diğer dolandırıcılık yöntemleri ve almanız gereken önlemler…

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN!

Önceki sayfa123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı